- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

KIRIM TATAR NÜFÜSÜNÜN ARTTIĞI İDDİA EDİLDİ

KIRIM TATAR NÜFÜSÜNÜN ARTTIĞI İDDİA EDİLDİ sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 696 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

KIRIM TATAR NÜFÜSÜNÜN ARTTIĞI İDDİA EDİLDİ

Darbe (Udar) Partisi Ukrayna milletvekili Sergey Kunitsın, Kırım TatarlarınınKırım’da nüfuslarını artırarak milli özerklik ilân etmeye çalıştığını söyledi.

Kunitsın, Ekonomiçeskaya Pravda (Ekonomik Gerçek) sitesi epravda.com.ua ‘da yayımlanan röportajında KırımTatarlarının 50 yıl sonra Kırım’da çoğunlukta olacağına dair tahminde bulundu ve bununla ilişkin olarak devletin Kırımile ilgili bir program ve konsept hazırlaması gerektiğini söyledi.

Sergey Kunitsın, Kırım’da Tatar sorununun var olup olmadığı ile ilgili gazetecilerin sorusunu cevaplarken sorunun Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1999 sürgününün 55. yıldönümü dolayısıyla sürgün kurbanlarını anmak amacıyla büyük yürüyüş yaptığını hatırlatarak “Biz en ağır ‘çatışma’ döneminden geçtik. Ben 1999 yılını hatırlıyorum. O zaman 50 bin kişi yaya olarak Simferopol’e gelmişti. Biz o zaman iç savaşın eşiğine gelmiştik. Üstelik Çeçenistan’da savaş vardı. O zaman biz dönemin Cumhurbaşkanı Leonid Kuçma’nın bilgeliği sayesinde çatışmadan çok zor sıyrılmıştık. O zaman bazı kolluk kuvvetleri başkanları şiddet kullanarak sorunun çözülmesini teklif etmişti. Öyle olsaydı Ukrayna kana boğulmuş olurdu. Leonid Kuçma’ya teşekkür etmek lazım, o kuvvet kullanmayı teklif edenleri dinlemedi ve Cumhurbaşkanı kararıylaUkrayna Cumhurbaşkanı Kırım Tatar Temsilciler Kurulunu kurmuştu. Şu anda bu kurul çalışmıyor. Oraya dernekleri temsil eden 10-20 kişi dâhil edildi. Böylelikle Meclis (KTMM) geriye itilmeye, silinmeye çalışılıyor.” dedi.

Kunitsın röportajında “Devletin etnik politika konseptini hazırlaması gerekir. Bu konsept açık ya da kapalı olabilir. Bazı şeyler açığa kavuşturulabilir, bazıları ise gizli tutulabilir. Tatarlar evrim yolu ile özerkliğini kurmaya çalışıyor. Onlar nüfusunun arttığını çok iyi biliyorlar, Tatar nüfusunun yüzde 30’dan fazla olan bölgeler var. Bazı köylerde Kırım Tatarlarının toplam nüfusunun oranının yüzde 50’yi geçiyor.”

“Tatarların devlet idare organları, yerel şuralar, emniyet organlarında temsilcilerinin sayısı çok. Onlar, bu yaklaşımın devam etmesi durumunda her şeyin kendi kendine geleceğinin farkındalar.” dedi.

kirim_tatarlari

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz