- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukraynada Üniversite Eğitimi

Ukraynada Üniversite Eğitimi sitemize 11 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.450 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukraynada Üniversite Eğitimi

Ukrayna yurtdışı eğitim seçenekleri arasında üniversite eğitimi almak için en ekonomik seçenektir. Ukrayna üniversitelerinin diplomaları Avrupa Birliği tarafından tanınmaktadır. İlk yıl okuyacağınız hazırlık sınıfı Rusça dil eğitiminden sonra  istediğiniz şehirde istediğiniz fakülteyi sınavsız seçme imkanınız vardır. Herhangi bir puan veya sayısal ile sözel vs barajı yoktur.  Bazı üniversitelerde İngilizce hazırlık sınıfları açılıyor olsa da, genellikle öğrenciler Rusça eğitimi tercih etmektedirler.

Çünki    Rusça dünyada en çok konuşulan dillerden biri olmasının yanında Rusya, Ukrayna başta olmak üzere eski Sovyet cumhuriyetlerinin Türkiye ile komşu olması nedeniyle artan ticari ve turizm faaliyetleri  Rusça’yı Türkiye’de en önemli bir yabancı dil haline getirmiştir. Türkiyede’de Rusça bilen elemana duyulan ihtiyaç sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu nedenlerden ötürü yalnızca Rusça bilmek bile başlı başlı başına aranılan bir meslek haline gelmiştir.

Ukrayna üniversitelerinde eğitim süresi Rusça hazırlık sınıfından sonra  Tıp dışındaki bölümlerde 4 yıldır. Üniversite eğitimin ardından isteyen öğrencinin yüksek lisans yapma imkanı vardır. Yüksek lisans eğitimi 1 veya 2 yıl sürmektedir.

Ukrayna’da resmi dil Ukraynaca olmasına rağmen Kırım özerk bölgesinde Rusca’da resmi dil olarak kabul edilmekte ve yoğun olarak Rusça konuşulmaktadır. Kırım’da  kışlar Ukrayna’ya nazaran daha sıcak geçmektedir. Ayrıca Kırım’da hayat şartları ve ev kiraları diğer bölgelere göre, örneğin Kiev şehrine göre yarı yarıya daha düşüktür. Bunun yanında Kırım Üniversiteleri Ukrayna’nın en saygın üniversiteleri arasında yer almaktadırlar.

Ayrıca bir dönem Kırım Türk Hanlığınında bulunduğu bu topraklarda gerek tarihi bağlarımız gereksede Rusçanın dışında azda olsa Kırım Tatar Türkçesi ile konuşan aynı kültür ve dinden olduğumuz insanları görünce hiçte yabancılık çekmeyeceğiniz bir yerdir Kırım, Ukrayna’da!

Rusça Konuşulan Bölgeler Haritası

Ukrayna’da herkez Rusça bilmekle beraber…

  • Haritadaki koyu yeşil kaplı bölgelerde tamamen Rusça…
  • Açık renkli bölgelerde ise Rusça ve Ukraynaca…
  • Beyaz renkli bölgelerde ise tamamen Ukraynaca konuşulmaktadır.

ukraynada-rusca

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz