- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

AGİT:Sürgün Edilen Kırım Tatarlarına Geri Dönüşte Bürokratik Engeller Çıkarılıyor

AGİT:Sürgün Edilen Kırım Tatarlarına Geri Dönüşte Bürokratik Engeller Çıkarılıyor sitemize 13 Eylül 2013 tarihinde eklenmiş ve 715 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AGİT:Sürgün Edilen Kırım Tatarlarına Geri Dönüşte Bürokratik Engeller Çıkarılıyor

AGİT Azınlıklar Yüksek Komiserliğinin “Ukrayna – Kırım’da Sürgün Edilen Vatandaşların Entegrasyonu” raporuna göre Kırım Tatarları vatana dönüşte birçok zorlukla karşılaşıyor.

Raporda, Özbekistan’dan Kırım’a gelenler arasında Özbekistan vatandaşlığından ayrılmakta problemleri olduğu belirtiliyor. Buna rağmen Özbekistan vatandaşları Orta Asya’nın diğer ülkelerine kıyasla daha az sorun yaşıyor. Örneğin, Özbekistan’dan Kırım’a gelenler Ukrayna’ya göç izni almalarına gerek yok. Özbekistan’dayken sadece çıkış belgesinin doldurması ve ikamet ettikleri yerde kayıtlarının silinmesi gerekiyor.

Ukrayna ile Kazakistan, Kırgızistanve Tacikistan ile yapmış olduğu ikili anlaşmalara göre sürgün edilmiş yurttaşlar Ukrayna’ya daimi ikamet için göç izni almaları gerekiyor. Bu izni almak için birçok ciddi bürokratik işlemin yerine getirilmesi gerekiyor, bunun haricinde göç izni ücreti de oldukça yüksek.

Göç izni kararını, sürgün edilenlerin Kırım’da yakın akrabaları olup olmadığını kontrol eden Devlet Göç Hizmeti veriyor. Akrabaların, sahip oldukların evin tapusuna veya kiraladıkların dairenin kira sözleşmesine sahip olunması gerekiyor. Bu belgelere sahip olmamak söz konusu ülkelerden Kırım’a dönüşü engelleyen en önemli faktörler arasında yer alıyor.

Ukrayna Büyükelçiliği göç izni için kişi başına 150 dolar ve vize için 85 dolar alıyor, başvurunun incelenmesi ise 6 ay ila 8 ay arası sürüyor.

kirim-surgunu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz