- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

AİHM,Yulia Timoşenko’nun tutukluluğunun ‘keyfi ve hukuksuz’ olduğuna karar verdi

AİHM,Yulia Timoşenko’nun tutukluluğunun ‘keyfi ve hukuksuz’ olduğuna karar verdi sitemize 01 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 680 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AİHM,Yulia Timoşenko’nun tutukluluğunun ‘keyfi ve hukuksuz’ olduğuna karar verdi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, hapisteki eski Ukrayna Başbakanı Yulia Timoşenko’nun tutukluluğunun ‘keyfi ve hukuksuz’ olduğuna karar verdi.

AİHM’den çıkan kararda, ‘Mahkeme, tutukluluğun süreç boyunca keyfi ve hukuksuz olduğu kanaatine varmıştır’ denildi. Mahkeme aynı zamanda Timoşenko’nun tutuklanmasının hukuki altyapısının Ukrayna yargısı tarafından uygun bir biçimde tetkik edilmediğini ve eski Başbakan’a, ‘özgürlüğünden hukuksuzca mahrum edilmesine karşılık tazminat alma hakkı verilmediğini’ bildirdi.

Ancak Mahkeme, Timoşenko’nun geçtiğimiz yıl hastaneye nakledilirken kötü muameleye maruz kaldığına dair şikayeti kabul etmedi.

Eski Başbakan’ın kızı Yevgenia Timoşenko, ‘Bugün ilk galibiyetimizi, [Timoşenko’nun] serbest bırakılması ve siyasete geri dönüşüne yönelik ilk adımı kazandık’ dedi.

Timoşenko’nun avukatı Sergey Vlasenko, ‘Cumhurbaşkanı [Viktor] Yanukoviç’i bu kararı temyize götürmemeye ve kararı uygulamaya davet ediyorum. Şu anda Sayın Timoşenko’yu bir an önce serbest bırakmaktan başka bir yol yok. Cumhurbaşkanı Sayın Timoşenko’dan korkuyor çünkü kendisini seçimde mağlup edebilecek tek siyasetçi odur. Timoşenko bu sebeple cezaevinde’ şeklinde konuştu.

Yanukoviç geçtiğimiz hafta Timoşenko gibi hapse mahkum edilen eski İçişleri Bakanı Yuri Lutsenko ve eski Ekoloji Bakanı Heorhiy Filipçuk için sürpriz bir şekilde af çıkarmıştı. Ancak Cumhurbaşkanı, Timoşenko hakkındaki diğer soruşturmaları gerekçe göstermiş ve benzer bir kararın eski Başbakan için de çıkarılabileceğine dair bir sinyal vermemişti.

Timoşenko, başbakanlığı döneminde Rusya ile imzalanan bir doğalgaz anlaşmasında görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılandığı davada Ekim 2011′de yedi yıl hapse mahkum etmişti. Batı dünyası ise davanın siyasi içeriği bulunduğu görüşünde.

Avrupa Birliği, Kiev ile bir ticari ve siyasi ortaklık anlaşmasının imzalanması karşılığında Timoşenko’nun serbest bırakılması talebini açık bir şekilde dile getirmişti. AB, ‘kapıların Ukrayna’ya kapanabileceği’ uyarısında bulunmuştu.

AIHMyulia-TIMESHENKO

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz