- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

AKPM raporundan ’PKK terörizmi’ ifadesi çıkarıldı

AKPM raporundan ’PKK terörizmi’ ifadesi çıkarıldı sitemize 24 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 680 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AKPM raporundan ’PKK terörizmi’ ifadesi çıkarıldı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye ile ilgili “siyasi denetim sonrası diyalog” raporunu tartıştı.

Oturum sonrası yapılan oylamada kabul edilen tasarı metninde ‘terörle mücadele’ yerine ‘Türk devleti ile PKK arasındaki mücadele’ ifadesine yer verildi.

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türkiye’yi, en az iki yıl daha siyasi denetimde tutma kararı aldı.

AKPM’nin Türkiye hakkındaki “siyasi denetim sonrası diyalog” raporu bugün Strasbourg’da düzenlenen genel kurul oturumunda tartışıldı. Tartışma sonrası oylanan karar tasarısı metni 35′e karşı 142 oyla kabul edildi. Oylamada 6 parlamenter çekimser kaldı.

PKK TERÖRİZMİ

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’nün verdiği, “Kürt sorunu ve PKK terörizmi 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu” ifadesinin “Türkiye’deki Kürt sorunu ve Türk devletiyle PKK arasındaki çatışma 40 binden fazla kişinin ölümüne neden oldu” şeklinde değiştirilmesini içeren önerge, genel kurulda oylanarak kabul edildi. Buna göre, raporda yer alan “PKK terörizmi” ifadesi, “çatışma” olarak değiştirildi.

İzleme komitesinin verdiği ve genel kurulda kabul edilen önergeye göre de raporda PKK’lılardan “PKK aktivisti” olarak bahsedildi.

‘TÜRK’ YERİNE ‘TÜRKİYE VATANDAŞLARI’

“Ülkenin gelecekteki demokratik sistem ve meclis şeklini Türk kurumları ve Türk halkı belirler” ifadesi ise yine Kürkçü’nün verdiği önergenin kabul edilmesiyle “Türkiye vatandaşları ve Türkiye kurumları” olarak değiştirildi.

Önergelerin ardından raporun tamamı oylandı. Rapor, 142 evet, 35 hayır ve 6 çekimser oyla AKPM Genel Kurulu’nda kabul edildi.
Türk delegasyonundan CHP milletvekilleri Deniz Baykal ve Gülsün Bilgehan rapor lehinde oy kullanırken, Ak Parti milletvekilleri Mevlüt Çavuşoğlu, Şaban Dişli, Tülin Erkal Kara, Pelin Gündeş Bakır, Burhan Kayatürk ve Ahmet Türkeş hayır oyu kullandı. AK Parti Milletvekili Nursuna Memecan ve CHP Milletvekili Haluk Koç ise çekimser oy kullandı.

AB-TURKİYE

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz