- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

AMERİKA VE UKRAYNA ORTAK ROKETİ UZAYA FIRLATILIYOR

AMERİKA VE UKRAYNA ORTAK ROKETİ UZAYA FIRLATILIYOR sitemize 18 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.046 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

AMERİKA VE UKRAYNA ORTAK ROKETİ UZAYA FIRLATILIYOR

ABD’nin Orbital Science Corp., Uluslararası Uzay İstasyonuna (UUİ) gerekli malların taşımacılığını yapacak yeni ‘Antares’ orta sınıf taşıyıcı roket projesinde Ukrayna ile ortak çalışmaların genişlemesini takdir ediyor.

NewUkraine sitesinde yer alan habere göre Orbital Science Corp. Program Menajeri Daniel van Hiele bugün (17 Nisan) Dnepropetrovsk’te düzenlenen ve 22 ülkeden gelen 400′e yakın uzmanın katıldığı ‘Uzay teknolojileri: günümüz ve gelecek’ adlı uluslararası bilimsel konferansı esnasında şunları söyledi: ‘‘Orbital, ‘Yujnoye’ Devlet Konstrüksiyon Bürosu ve ‘Yujmaş’ Devlet Roket Üretim Birliği ile Antares projesi çerçevesinde işbirliği yapmaktan memnun. Yujnoye şirketinin katılımı olmasaydı yeni roketin uzaya fırlatılması mümkün olmazdı’’

‘‘Orbital, Ukraynalı partnerlerine güveniyor’’ diyen Hiele, NASA kontratının alınmasında Ukraynalı meslektaşların rolü büyük olduğunu söyledi.
Hiele, ‘‘Dragon uluslararası uzay istasyonu için yük uzay gemisi üreten Amerikan SpaceX özel şirketin bu roketi geliştirme imkanı daha fazlaydı ancak Yujnoye şirketi ile ortak çabalar sayesinde NASA kontratına sahip olduk’’ şeklinde konuştu.

ROKET

Yujnoye ve Yujmaş şirketleri (ikisi de Dnepropetrovsk şirketi) 2008 yılında Amerikan Orbital Science Corp. şirketi ile 2019 yılına kadar devam edecek uzun vadeli taşıyıcı roket üretim kontratı imzaladı.

Yeni roket alçak yörüngelere 7 tonluk yük taşıyabilecek. Sözleşme gereğince Ukrayna tarafı roketin birinci basamağı geliştirdi ve üretti, Amerikan tarafı ise ikinci basamaktan, dünyadaki kompleks ve proje pazarlamasından sorumlu. Proje finansmanı NASA tarafından destekleniyor.

Antares roketi, N-1 yüksek ağırlıklı roket için tasarlanan ve projesi 1970’li yıllarda SSCB Ay programı ile birlikte iptal edilen NK-33 motoru ile donatıldı.
Amerikan şirketinin resmi açıklamalarına göre yeni roketin ilk fırlatma denemesi bugün (17 Nisan) ABD’nin Virjinya eyaletin’de bulunan NASA MARS Atlantik Uzay Limanından gerçekleşecek. Roket, deneme esnasında yükü 250 – 300 km yüksekliğe çıkartması gerekiyor.

2013 yılında yeni roketin iki kez fırlatılacağı bildiriliyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz