- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Arınç: Dersaneler Konusu Yeniden Değerlendirilicek

Arınç: Dersaneler Konusu Yeniden Değerlendirilicek sitemize 19 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 990 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Arınç: Dersaneler Konusu Yeniden Değerlendirilicek

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu’nda dershaneler konusunun tartışıldığını ve “Konun taraflarıyla yeniden değerlendirimesi” kararı alındığını söyledi.

KONUYU TARAFLARIYLA YENİDEN DEĞERLENDİRECEĞİZ

Milli Eğitim Bakanımız dershaneler konusundaki çalışmayla ilgili bilgilendirme yaptı. Özellikle dershaneler konusunda halka yanlış aksettirilen bilgiler bulunması nedeniyle, halkımızın, dershane yöneticilerinin, ailelerin paydaşların görüşlerinin alınması suretiyle konunun tekrar alınması konusunda bir görüş birliğine verdik. Sayın Bakanımız bu çalışmayı yaptıktan sonra Bakanlar Kurulu’na yeniden bilgilendirme yapacak.

SORULAR

“Türkiye’de özel teşebbüs hürriyeti varken dershaneler neden kapatılmaya çalışılıyor? Sizin şahsi düşünceleriniz nedir?

“İş bütün boyutlarıyla birlikte tartışıldı. Dershane gerçeğini biliyoruz. Eğitime bir katkı olsun diye düşünülmüş ve iyi düşünülmüş, kanun içerisinde de yeri var. Ancak dershanelerin süreç içinde özel okullara dönüştürülmesi 7., 8., 9. Kalkınma Planları’nda da bu var. Bu hükümet 11 yıl içerisinde eğitime öylesine güçlü bir eğtiim verdi ki. Sadece Bursa’da hayırseverlerin eğitime kazandırdığı okulların maliyeti 325 milyon lira. Eğitim öncesinden liseye kadar 16 milyon öğrencimiz var. 800 binden fazla öğretmenle bu öğrencilere hizmet veriyoruz. Sadece hükümetimiz döneminde işe başlayan öğretmen sayısı 400 binden fazla.

Eskiden dershanelere duyulan ihtiyaç eğitim sistemimizdeki eksiklikle sebebiyle çocuklarımızın başarılı olamamasıydı. Artık nitelikli eğitimi okullarımız vermeli, ilave bir tedbiri başkaları vermemeli. Aileler bu külfetten kurtulmalı. 4+4+4 sistemi ciddi bir şekilde uygulanırsa yeni seçmeli dersler, yeni ders programlarıyla ve kat sayı engelinin kaldırılmasıyla dershaneler bir ihtiyaç olmaktan çıktı diye düşünüyoruz. Dolayısıyla bu dershaneler ellerindeki birikimlerini bir okula dönüştürmek suretiyle devletin desteklediği bir alanda eğitim yapabilirler. Ama bunu yaparken dershanelere zarar vermemeliyiz, öğrencileri ve dershane çalışanlarını mağdur etmemeliyiz. Arsa teşvikinden kontenjanları boş kalırsa destek verilmesine kadar çalışmalar yapılmalıdır.

BEN DE ÇOCUKLARIMI DERSHANELERE GÖNDERDİM

Bugün açık yürekli olalım bir kısım endişeli, bir kısım da art niyetli. Ben de çocuklarımı özel ders aldırırken hatta adını da vereyim Maltepe Dershaneleri diye bir kuruma gönderdim. Çok da memnun kaldım. Eğitim devletin birinci işidir.

BAŞBAKAN’DAN MİLLİ EĞİTİM BAKANI’NA TALİMAT

Bugün çok güzel bir görüşme yaptık. Sayın bakanımızın önerisi üzerine sayın başbakanımız talimat verdi. ‘Kim ne söylüyorsa görüşeceksiniz, neler karşılanabilir bakacaksınız sonra da halkımızın karşısına net olarak çıkacaksınız’ dedi. Eleştirilerde bulunan herkesin eleştirilerine saygı duyuyorum. Biz hükümetimiz ile öğrencilerimiz ve velilerimiz arasında başka bir yapıyı gerekli duymuyoruz.”

SORU: Sayın bakanın dershaneler konusunda yeniden bilgiendirmeyi ne zaman yapacak? Sözkonusu çalışma yıl sonuna yetişecek mi?

“Hiçbir süre tahdidi yok. Bizden süre beklemeyin.

ETÜD MERKEZLERİ KAPATILMAYACAK

SORU: Milli Eğitim Bakanı ve Müsteşarı dershanelerle birlikte ücretsiz eğitim veren Etüd Merkezleri de kapatılacağını söylemişti. Etüd Merkezleri de kapatılacak mı?

Soru devam ederken, “Allahüekber” dedikten sonra, “Etüd merkezleri ve okuma salonları yok. Arkadaşlar çok detay istemeyin. Dershanelerle ilgili düşündüğümüzü ne etüd merkezleri ne de okuma salonları için düşünmüyoruz. Yüreğinizi soğutun. Bunu başkası söylese dikkate almayabilirsiniz ama ben söylüyorum.”

SORU: Bir danışmanlık şirketi bu konuyu topluma sordu ve yüzde 70 oranında dershanelerin kapatılmaması kararı çıktı. Bu durumda konuyu tekrar değerlendirir misiniz?

“Böyle bir konuya bu şekilde cevap vermek mümkün değil. Bu da bir veridir. Bu da değerlendirilir.”

  •  bulent-arinc.jpq
Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz