- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

ERDOĞAN UKRAYNA’DA

ERDOĞAN UKRAYNA’DA sitemize 05 Şubat 2020 tarihinde eklenmiş ve 523 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

ERDOĞAN UKRAYNA’DA

ERDOĞAN UKRAYNA’DA RUSYA’YA GÖNDERMELERDE BULUNDU

Erdoğan Ukraynalı askerlerden oluşan karşılama kıtasını “slava Ukrayna” kahraman ukrayna diye selamladıktan sonra görüşmelerin başında Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü tanıyoruz dedikten sonra tartışmaya açık, Kırım’ın Rusya tarafından ilhakını kesinlikle kabul etmiyoruz, Kırım Ukrayna toprağıdır dedi. “Halbuki Kırım tarihde hiçbir zaman Ukrayna’nın olmamıştı. 1000 yıllık Türk toprağı Kırım 1850-1853 Osmanlı Rus harbi sonunda Rusya’nın eline geçmişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna’da Türkiye – Ukrayna İş Forumu’nda konuştu. Erdoğan serbest ticaret anlaşması konusunda sayın başkanla mutabık kaldık” ifadelerini kullandı. 

“Sizlerin işlerini kolaylaştıracak, sizin sıkıntılarınızı giderecek, siz iş dünyamıza yeni ufuklar açacak kararlar aldık.” diyen Erdoğan, “Ukrayna ile sahip olduğumuz sağlam siyasi zemin hiç kuşkusuz her iki ülke iş çevreleri için de önemli bir güvencedir. Bu zeminin hakkını verme noktasında her birinizin büyük çaba sarf ettiğini görüyoruz. Biz devlet adamlarının desteği, siz iş dünyamızın gayretleriyle hamdolsun Ukrayna ile ticaret hacmimiz bu sayede her sene yükselmiştir, yükseliyor.” şeklinde konuştu.

Görüşmelerde Ukrayna ordusuna 200 milyon türk lirası bir yardım yapılması, İHA motorlarının Ukrayna’dan alınmasının yanısıra Türk Altay tankları motorları için Ukrayna ilede görüşülmesi kararlaştırıldı.

Türkiye ve Ukrayna arasında ikili ve heyetler arası görüşmelerin ardından iki ülkenin bakanlarının katılımı ile ortak bildiri ile 6 farklı alanda işbirliği anlaşması imzalandı.

Görüşmeler kapsamında Türkiye ve Ukrayna hükümetleri arasında;

Serbest Ticaret Anlaşması Müzakerelerine ilişkin Mutabakat Zaptı,

Askeri Mali İşbirliği Anlaşması,

Nakdi Yardım Uygulama Protokolü ve

Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimi Anlaşması imzalandı.

Toplantı sonrası ayrıca,

İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı ile Ukrayna Acil Durum Hizmetleri Servisi Arasında Mutabakat Zaptı ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı ve Ukrayna Devlet Arşiv Servisi Arasında İşbirliği Protokolü’ne de imza atıldı.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz