- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Gümrük Birliği, Ukrayna’dan Rusya’ya yönelik ihracatı tehdit etmeye başladı

Gümrük Birliği, Ukrayna’dan Rusya’ya yönelik ihracatı tehdit etmeye başladı sitemize 17 Ağustos 2013 tarihinde eklenmiş ve 781 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Gümrük Birliği, Ukrayna’dan Rusya’ya yönelik ihracatı tehdit etmeye başladı

Rusya’nın Belarus ve Kazakistan’la birlikte oluşturduğu Gümrük Birliği, Ukrayna’dan Rusya’ya yönelik ihracatı tehdit etmeye başladı. Ukrayna’dan ithal edilen mallara yönelik sıkı kontrolün 2013’ün ikinci yarısı için 2-3 milyar dolarlık kayıp anlamına geldiği belirtildi. Gelişmelerden endişe duyan Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Rus mevkidaşı Vladimir Putin’i telefonla arayarak endişelerini dile getirdi.

Interfax’a değerlendirmede bulunan Rusya Tüketici Hakları Koruma Kurulu Başkanı Genadi Onişenko, tüketici haklarının korunmasına yönelik uzun bir şikayet dilekçesi olduğunu, bunun sonucu olarak da sıkı denetimlere başlandığını söyledi. İsteyenin yaşananları “ticari savaş” olarak niteleyebileceğini kaydeden Onişenko, Rusya’nın Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne yakınlaşmasının önüne geçmek için adım atıldığı iddialarını reddetti. Onişenko’ya göre yaşananların siyasetle ilgisi yok, “profesyonel bir çalışma” yürütülüyor.

İhracatının yaklaşık dörtte birini Rusya’ya gerçekleştiren Ukrayna, yıllık 16-17 milyar dolar ihracat rakamına ulaşıyor. Yılın ikinci yarısında patlak veren krizin ihracat rakamlarına 2-3 milyar dolar olarak yansıması bekleniyor. Ukraynalı şirketlerin Rusya pazarında yaşayacakları kayıpların telafisi ise kısa dönemde zor gözüküyor.
Rusya, Kiev’den Belarus ve Kazakistan’la oluşturulan gümrük birliğine dahil olması durumunda ürünlerin sınırı çok kolay bir uygulama ile geçebileceğini belirtiyor. Ukrayna yönetimine göre ise, Moskova ticari kısıtlamalarla kendilerini gümrük birliğine dahil olmaya zorluyor.

Putin’i telefonla arayan Yanukoviç, endişelerini dile getirdi. İki lider hükümet düzeyinde konunun ele alınması konusunda fikir birliğine varırken, Kremlin kararın Gümrük Servisi tarafından alındığını, hükümet kararı olmadığını belirtiyor.

Rusya Gümrük Servisi 14 Ağustos’tan bu yana Ukrayna’dan gelen ürünleri “yüksek risk” listesine alarak sıkı denetime tabi tutuyor.

Ukrayna Ekonomi ve Ticaret Bakanı İhor Prasolov, Rus meslektaşları ile görüştüğünü, ürünlerin Rusya’ya ulaşmadan Ukrayna topraklarında denetiminin yapılması ile ilgili bir yöntem konusunda mutabakata vardıklarını söyledi.

Ukrayna Başbakanı Mikola Azarov ise yaşananları “ticari savaş” olarak nitelemenin doğru olmadığını ifade etti. Azarov, “Tüm sorumlulukları üzerime alarak ticari savaş olmadığını söyleyebilirim. Böyle bir durum Rusya’nın da zararına.” dedi. Azarov, Başbakan Yardımcısı Yuri Boyko başkanlığındaki heyetin konuyu değerlendirmek üzere Moskova’ya gittiği bilgisini verdi.

 

economi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz