- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

İNSANİ YARDIMLAR UKRAYNA GÜMRÜKLERİNDE BEKLİYOR

İNSANİ YARDIMLAR UKRAYNA GÜMRÜKLERİNDE BEKLİYOR sitemize 19 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 778 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

İNSANİ YARDIMLAR UKRAYNA GÜMRÜKLERİNDE BEKLİYOR

Yaklaşık 500 parti insani yardım malzemesi bürokratik nedenlerden dolayı Ukrayna’nın gümrüklerine takılmış durumda bulunuyor.

Kommersant Ukrayna’da yer alan habere göre sivil toplum kuruluşları kritik sorunun çözülmesi için cumhurbaşkanına ve hükümete başvuru yapmaya hazırlanıyorlar.

Söz konusu sorun, ülkeye sokulacak olan malların insani yardım olduğunu tescil eden kurumlar arası organın lağvedilmesinin ardından meydana çıktı. İnsani yardım statüsü verilecek olan mallar için 8 kurum arasındaki koordinasyonu sağlama görevi Sosyal Politikalar Bakanlığına devredildi. Ancak her kurumun oluru sürekli gecikiyor. Halen bu sorunu çözmek için gerekli yönerge hazırlanıyor.

Yabancı ülkelerden yardım alan kuruluşların verdiği bilgiye göre Ukrayna’ya sokulan insani yardım malzemelerinden gümrük vergisi alınmıyor ve gümrük işlemleri sıra beklemeden yapılıyor. Bu mallar gümrükte 4 aya kadar ücretiz şekilde bulundurulabiliyor. Bu süre dolduktan sonra 3 ay boyunca (yükün miktarına bağlı olarak günlük 70 – 90 avro mertebesinde) barındırma ücreti ödemek gerekiyor. 7 ayın sonunda malla ilgili sorun çözülmediği takdirde gümrüğün mallara el koyma yetkisi bulunuyor.

Geciken bürokratik işlemler nedeniyle birçok yardım kuruluşunun gümrükte kalan mallarının ücretsiz barındırma süresi dolmuş durumda bulunuyor. Çok sayıda derneğin gümrüğe yüklü borcu birikmiş durumda.

Yardım

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz