- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kiev’de Kanlı Gece

Kiev’de Kanlı Gece sitemize 19 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.632 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kiev’de Kanlı Gece

Ukrayna’da polis parlamentoyu işgal etmek  isteyen göstericilere müdahale etti. Çıkan çatışmalarda Polis ve halktan en az 25 kişinin öldüğü belirtiliyor.

ukrayna-kana-bulandi

Rusya yanlısı tutumu nedeniyle eleştirilen Ukrayna Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in istifasını isteyen muhalifler dün gece yine polisle çatıştı. Yaşanan çatışmalarda en az 25 kişi hayatını kaybederken yetkililer ölen 9 polisin ise silahlı saldırılar sonucu hayatını kaybettiğini açıkladı.

kiev-sokaklarinda-cesetler-var

 

Başkent Kiev’de birçok binayı ele geçirirken ana yollar ve sokaklarda lastikler yakarak polisin müdahalede bulunmasını zorlaştırdı. Göstericiler polise karşı Molotof kokteyli, havai fişekler ve taşlarla saldırırken polis ise göstericileri ses bombası atarak dağıtmaya çalıştı. Hayatını kaybedenlerden çoğunun silahlı çatışmalar sonucu öldüğünü belirten yetkililer yüzlerce kişinin de çatışmalarda yaralandığını ifade etti. Ukrayna Sağlık Bakanlığı ise yaptığı açıklamada en az 25 kişinin öldüğünü 241 kişinin ise yaralandığını belirtti.

kiev-ates-altinda

Çatışmaların giderek şiddetini artırdığı meydanda polis, çocuk ve kadınların meydandan uzaklaşmaları çağrısında bulunurken, göstericiler sık sık Ukrayna Ulusal Marşı’nı okuyarak hükümet ve Rusya yanlısı Cumhurbaşkanı Yanokoviç aleyhinde slogan atıyor.

kiev-de-meydan-cayir-cayir

Polisin gaz bombaları ve plastik mermi ile yaptığı sert müdahaleye halkta aynı şekilde sert bir direniş gösteriyor. Göstericilerden polise gerçek silahlarla karşılık verildiği açıklandı.

kiev-meydan-savas-alani

Trafik polisi Kiev girişlerini tırlarla kapatıyor

Ukrayna Bakanlar Kurulu Halkla İlişkiler ve Bilgi Departmanının 18 Şubat tarihinde yaptığı açıklamada, çatışmaların genişlemesini engellemek için 19 Şubat saat 00.00’dan itibaren Kiev’e araç girişlerinin sınırlandırılmaya başlanacağını bildirildi.

Protestocular ne istiyor

ukraynada-halk-ab-diyor

Ukraynalılar, Yanukoviç’in 2010’da yeniden seçilmesinin ardından anayasada yaptığı değişikliklerle yetkilerini arttırmasına tepkili. elde ettiği yetkilerin kısıtlanmasını istiyorlar.

Rusya yanlısı bir siyaset izleyen Yankoviç, Rusya’dan gelen baskılar üzerine Avrupa Birliği ile üyelik  müzarekelerine son vermesi halkın büyük tepkisine neden olmuştu.

Büyük siyasi yolsuzlukların olduğu ve rüşvetsiz iş yapmanın neredeyse imkansız olduğu ülkede, ekonomik kriz ve hayat pahalılığının başını alıp gitmesi, buna karşılık işsizlik veya aylık 200, 300 dolar gibi çok düşük maaşlara insanların çalıştırılması halkın hükümete tepkisine neden oluyor.

Hükümetin Medya ve İnternete yönelik özelliklede Facebook ve Twetter gibi sosyal Medyaya sansür çalışmalarıda halkın tepkisini çekiyor.

Halk bir an önce erken seçim istiyor.

Halk daha demokratik ve daha iyi bir yaşam için Avrupa Birliğine üyeliği bir kurtuluş olarak görüyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz