- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi Ukrayna’daki son olaylara ilişkin bildiri yayımladı

Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi Ukrayna’daki son olaylara ilişkin bildiri yayımladı sitemize 23 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.392 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kırım Türkleri Derneği Genel Merkezi Ukrayna’daki son olaylara ilişkin bildiri yayımladı

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Merkezi, Ukrayna’daki son olaylara ilişkin bildiri yayımladı. Bildiride şu sözlere yer verildi.

kirim-tatarlari

Türkiye ve dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan Kırım Tatarları, Ukrayna’nın başkenti Kiev ve çeşitli şehirlerinde yaşanan olayları dikkat ve soğukkanlılıkla izlemişlerdir. Ukrayna’nın iç barışının, anayasal düzeninin sağlanması, insan haklarına saygılı, demokratik ve müreffeh bir ülke olarak dünyanın gelişmiş ülkelerinin arasında yer alması Diaspora’da yaşayan tüm Kırım Tatarlarının yürekten arzusudur. Bu gaye ile Ukrayna’daki insan hayatına saygılı, hukuk ve demokrasi içindeki her hareket Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarında olduğu gibi Diaspora’da yaşayan Kırım Tatarlarında da sonsuz destek bulmaktadır.

Ne var ki, Kırım’da yaşayan Kırım Tatarlarının 18 Mayıs 1944 Sürgünü öncesi haklarının iadesi, Kırım’a dönen vatandaşlarımızın sosyal, kültürel, insani, siyasi ve demokratik haklarının tanınması, millî ve tarihî mirasımızın yeniden yaşatılmasının önündeki en büyük engel olan Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı ve bir grup parlamenterinin son günlerde Kırım yarımadasının Ukrayna’dan bağımsızlık ilan etmesi ve Kırım’ın statüsünün Rusya Federasyonu tarafından garanti alınması yönündeki beyanatları, yaşanmakta olan süreci sabır ve soğukkanlılıkla izleyen Kırım Tatar diasporasını büyük bir endişeye sevketmiştir.

Gelinen bu noktada, 1917 Kırım Ahali Cumhuriyeti Başbakanı Antlı Şehidimiz Noman Çelebicihan’ın şehit edilişinin yıldönümü arefesinde vatanımız Kırım’dan tarihin o karanlık günlerini hatırlatan haberlere benzer bilgiler gelmesi bu endişemizi an be an arttırmaktadır.

euromeydan-eylemlerine-kirim-tatarlari-destek-verdiler

Bu itibarla, Kırım’da evrensel insan hakları ve uluslararası toplumun tanıdığı haklar dışında başka bir isteği dile getirmeden, tek istekleri tarihî vatanları Kırım’da barış, istikrar ve huzur içinde yaşamak olan Kırım Tatarlarının, Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu yetkililerince yapılan akıl dışı beyanatlar doğrultusunda yaşanabilecek gelişmelerden zarar görmeleri Kırım Tatar Diasporasınca asla kabul edilemez.

Bilinmelidir ki, Kırım’daki tek bir Kırım Tatarının mal ve can güvenliğine zarar verecek en küçük bir tehdit ve harekete Kırım Tatar diasporası uluslararası ve yerel hukuk kurallarının tanıdığı en sert tepkiyi vermekte tereddüt göstermeyecektir.

Ukrayna’nın iç barışının korunması ve toprak bütünlüğüne saygı ilkesi çerçevesinde yaşanan tüm olayların demokrasi ve hukuk kuralları içinde çözüme kavuşacağı umudu ile Türk ve Dünya kamuoyuna saygı ile duyurulur…

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz