- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kırım’da Aluşta Müslüman Mezarlığı İade Ediliyor

Kırım’da Aluşta Müslüman Mezarlığı İade Ediliyor sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 776 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kırım’da Aluşta Müslüman Mezarlığı İade Ediliyor

Aluşta Belediyesi, ‘Krımavtotrans’ adlı otobüs şirketi tarafından otopark inşaatına başlanan eski Aluşta Müslüman mezarlığının bulunduğu araziyi mahkeme aracılığı ile yerel halka geri verecek.

Mezarlık arazini halka iade etme kararı, Kırım Müftülüğü veKırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun talebi üzerine kurulan ‘Müslüman mezarlığına ait arazide Anı Parkını açma meselesini çözme komisyonu’ toplantısında alındı. Komisyona Aluşta Belediye Başkanı Stanislav Kolot başkanlık yaptı.

Uluslararası Bizim Kırım Derneğinden yapılan açıklamada, komisyon toplantısına belediye yetkilileri haricinde Kırım Müftülüğü, Bizim Kırım, Aluşta Aksakallar Derneği, yerel Müslüman cemaati temsilcileri ve Krımavtotrans şirketi mensuplarının da katıldığı bildiriliyor. Komisyon toplantısında konuşan Başkan Kolot, yerel halkın taleplerine destek vereceğini belirterek, Krımavtotrans şirketi üzerine yapılan arazi kayıt işlemlerinin şimdilik durdurulacağını dile getirdi. Toplantı esnasında komisyon üyeleri, Krımavtotrans şirketine mevcut sorunun barışçıl yollardan çözülmesi ve arazinin yerel halka iade etmesini teklif etti.

Aluşba Belediye Başkanı Stanislav Kolot, resmi şehir yönetimi adına seslenerek, ulaştırma şirketinin bu karara karşı çıkması halinde belediyenin mahkeme aracılığı ile araziye el koymak zorunda kalacağının da altını çizdi.

Krımavtotrans şirketine ait Aluşta otobüs terminalinin bulunduğu toprak sınırları içerisinde 1990’ların başında eski Müslüman mezarlığı tespit edilmişti. Şehrin Müslüman cemaati, 1990’lı yılların ortasından bu yana Aluşta belediyesinden arazinin halka geri verilmesini talep ediyor. Krımavtotrans şirketi yöneticileri 2007 yılında arazinin bir parçasını sözde geri vermeyi kabul etmiş olsa da resmi olarak bunu teyit etmedi. Daha sonrasında ise mezarlıkların gerçekten olup olmadığını sorgulamaya başlamıştı.

mezar-tasi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz