- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kırım’da Müslüman Mezarlarına Saldırılar Protesto Edildi

Kırım’da Müslüman Mezarlarına Saldırılar Protesto Edildi sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 551 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kırım’da Müslüman Mezarlarına Saldırılar Protesto Edildi

Dün 22 Şubat günü İslamterek (Kirovskoye) bölgesi Karagöz (Pervomayskoye) köyünde 1000’e yakın kişi protesto eylemi yaparak Kırım genelinde yapılan halklar ve dinler arası anlaşmazlıkları çıkaranları kınadı.

Söz konusu miting, daha önce Karagöz köyünde cami inşaatı için tahsis edilen arazide meydana gelen vandalizm olayları nedeniyle yapıldı. Kırım Müftülüğünden yapılan açıklamada mitinge İslam Terek bölgesi ve Kefe (Feodosiya) şehri İmamı Nariman Köroğlu, İslam Terek Valisi Mihail İvanov, İslamterek Bölge Kırım Tatar Meclisi Başkanı Ekrem Abdulvaapov, Karagöz Muhtarı Adıl Mustafayev ve bölge sakinleri katıldı.

Miting katılımcıları önünde konuşma yapan bölgenin baş imamı Nariman Köroğlu, halkı karşılıklı saygıya davet etti.

“Hutbelerimizde, dinimizin başka din mensuplarına hakaret edilmemesi, diğer millet mensuplarının aşağılanmaması ve çevreye zarar verilmemesi gerektiğini emrettiğini hep söylüyoruz. Hepimizi Allah yarattı, siz ona ister Allah, ister Tanrı, ister Rab deyin. Bütün dinler aynı şeyi öğretiyor: etrafındakilere zarar verme ve yakınına hakaret etme” diyerek yetkililere ve emniyet mensuplarına seslenen Köroğlu, “Halkımız, bu gibi provokasyonları her defasında sabırla atlatıyor. Dinimizi ve kutsal değerlerimize hakaret edenler, mevcut yasalar çerçevesinde cezasını çekmelidir” dedi.

Mitinge katılamayan İslam Terek Ortodoks Kilisesi Başpapazı Georgi Barzula, miting katılımcılarına mektup yolladı.

Başrahip, yazdığı mektubunda saldırganların eylemlerini kınadı ve onların Allah korkusundan mahrum olduklarını söyledi.

Ezelden beri Kırım’da Müslümanlarla Hıristiyanlar hep barış içinde yaşadıklarını ve bu barışı yıkmaya kimsenin hakkı olmadığının altını çizen Ortodoks din adamı, “Kırım’da sahip olduğumuz bu barışı pratikte daha da güçlendirmemiz lazım” diye yazdı.

Hristiyan din adamı, provokasyon eylemcilerinin bulunup Ukrayna Ceza Kanununda yer alan en ağır cezayı almaları gerektiğini de belirtti.

Miting katılımcıları, yönetimden Karagöz köyünde inşa edilen cami çitlerini yıkan vandalları ve dinler ve halklar arası anlaşmazlıkları provoke edenleri bulup cezalandırmalarını talep ettiler.

Valiliğin avlusu dışında araçlarının içinde oturan onlarca Kozak da mitingi izledi. Olası bir arbedenin çıkmaması için olay yerine polis ve Berkut çevik kuvvete ekipleri de geldi.

Kozaklar, reşit olmayan çocuklar aracılığı ile cami inşaatı için tahsis edilen arazideki çitleri yıkmaya çalışıyor. 6 ay önce çitlerinin bir bölümü hasar görmüş, geçtiğimiz günlerde ise polisler, olay yerinde çocukları yakalamışlardı. Müslüman din adamları bu eylemin yerli halk arasında çatışma çıkarmaya çalışan Kozakların işi olduğunu kaydediyorlar.

mezar-tasi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz