- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

KIRIM’DA RAMAZAN!

KIRIM’DA RAMAZAN! sitemize 02 Temmuz 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.380 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

KIRIM’DA RAMAZAN!

sevastopol-cami

Osmanlı’nın yıkılması ile birlikte Rusya’nın eline geçen Kırım Türklerinin vatani Kırım’da  Müslümanlar  Ramazan’ı içtenlikle yaşıyorlar.

Kırım`ın Karedeniz kıyındaki eski adıyla AKYAR,  şimdiki adıyla Sevastopol  şehrin de bulunan Sevastopol Camisi, bu şehirdeki  Müslümanlara  hizmet veriyor.

sevastopol-camisi-ici

1910 yılında dönemin Buhara Hanı’nın Rusya’ya yolladığı paralarla yapılıp 1912 yılında ibadete açılan Sevastopol Camisi,  1940 yılında 2. Dünya savaşında Almanların şehri işgali sırasında isabet eden top mermileri ile yıpranmış,  minaresi yıkılmış ve kubbesinde delikler açılmış.

Rus ordusu 1944 yılında şehri geri alınca camiyi tamir edip Rus ordusu için arşiv olarak kullanmaya başlamışlar.

sevastopol-camisi

1992 yılında sürgünden dönen Kırım Türkleri direnerek camiyi geri almayı başarmışlar.

Daha sonra Türkiye’den gelen yardımlar ile tamir edilip minaresiz olarak ibadete açılan Sevastopol Camisinin yardımına 2000 yılında Samsun Müftülüğü yetişip caminin minaresinin yapılmasını sağlamış.

sevastopol-akyar-camisi

Ayrıca Türkiye den giden bağışlarla caminin bodrum katına yemekhane,  giriş katına ibadethane, kubbenin altına çekilen bir duvar ile yatakhane ve derslikler yapılmış.

Bugün Kırım Tatar’ı Dağıstan ve Çeçenistan’dan gelen yaklaşık 20 öğrenciye dini eğitim verilip konaklama ve yeme içme imkanları sağlanıyor.

 

Halen Gürcistanlı Hasan Maharadze (32)  ve Konyalı Hüseyin Yavuz (23) hocaların özverili çalışmaları ile hizmete devam eden camide her akşam camide verilen iftar yemeğinde 100 kadar Türk, Tatar, Çeçen ve Dağıstanlı katılıp, iftar sonrası topluca teravi namazı kılınmaktadır.

sevastopol-camisi-yemekhane

Geçtiğimiz günlerde yine Samsun Müftülüğünün yolladığı yardımlarla dış cephesi ve içi onarılan Kırım Sevastopol Camisinin paranın yetmemesi üzerine çatının onarımı tamamlanamamış olup yağmurlu havalarda çatıdan yatakhaneye su girmekte.

 

Sevastopol Camisi Hocaları bu güne kadar yapılmış olan yardımlar için Türkiye`ye teşekkür ederken, hayırseverlerin tekrar yardımlarını beklediklerini belirtiyorlar.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :