- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Lavrov, Ukrayna İle Tansiyonun Düşürme Şrtını Açıkladı

Lavrov, Ukrayna İle Tansiyonun Düşürme Şrtını Açıkladı sitemize 11 Nisan 2014 tarihinde eklenmiş ve 689 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Lavrov, Ukrayna İle Tansiyonun Düşürme Şrtını Açıkladı

 

sergey-lavrov

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizinde tansiyonun tamamı ile düşmesinin mümkün olduğunu, bunun için Kiev’de iktidara gelen yönetimin meşru görülme girişimlerinden vazgeçilmesi gerektiğini söyledi.

Moskova’da düzenlenen konferansta konuşan Lavrov’a göre bölgelerle sıkı diyalog kurulması da zorunlu. Rus Bakan, “Biz Ukrayna krizinin tamamı ile çözülebileceğine inanıyoruz. ‘Maydan hükümetinin’ dayatılmasına ve meşru görülmesine artık devam edilmemesi gerekiyor…” dedi.

Kiev’in tüm vatandaşların hak ve özgürlüklerini korumayı garanti altına alacak şekilde reform yapmaya ihtiyacı olduğunu kaydeden Lavrov, “Burada Ukrayna’nın tarafsız ülke olmaya ihtiyacı var. Biz komşumuz ve dost ülke Ukrayna’nın tartışma merkezi değil, Avrupa’da istikrar ve işbirliğinin garantisi olması gerektiğine inanıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kiev’de gerçekleşen devrimin ardından Kırım Cumhuriyeti’ni topraklarına katan Rusya, Doğru Ukrayna’da Rusça konuşan toplulukların haklarının dikkate alınmasını istiyor. Bazı kent yönetimlerinin göstericiler tarafından işgali sürerken, Moskova anayasa değişikliği yapılarak federal bir yapıya geçilmesini talep ediyor.

25 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Ukrayna ekonomisi ise zor günler yaşıyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye dahil Avrupa ülke liderlerine gönderdiği mektupta Ukrayna üzerinden doğalgaz sevkiyatının durabileceği uyarısında bulundu. Rusya doğalgaz indirimi vesilesi ile 34,5 milyar dolar Ukrayna ekonomisine katkı sağladığını, benzer adımın Avrupa ülkelerinden gelmemesini eleştiriyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz