- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Leonid Kojara:Timoşenko’nun hapiste olması kimseyi mutlu etmiyor

Leonid Kojara:Timoşenko’nun hapiste olması kimseyi mutlu etmiyor sitemize 10 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 642 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Leonid Kojara:Timoşenko’nun hapiste olması kimseyi mutlu etmiyor

Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara, Washington’da yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘‘Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, eski Ukrayna Başbakanı Yuliya Timoşenko’nun işlerine karışamaz, aksi takdirde bu kanun ihlali sayılırdı. İnanın güzel bayanın – eski Başbakanın hapiste olması kimseyi mutlu etmiyor. Ancak her şey kanunlara uygun olmak zorunda’’

Radio Svoboda haberine göre Kojara, Ukrayna ve ortaklarının ne kadar çok yakınlaşmak isteseler de, ne yürütme organı ne de Cumhurbaşkanı’nın değiştiremeyeceği bazı noktaların mevcut olduğunu dile getirdi.

Viktor Yanukoviç’in, aralarında eski Ukrayna İçişleri Bakanı Yuriy Lutsenko ve Ukrayna Çevre Bakanı Georgiy Filipçuk’un da bulunduğu, rüşvet ve bütçe kaynaklarını harcama suçundan dolayı mahkum bulunan toplam altı kişiyi affettiğinin altını çizen Kojara, Cumhurbaşkanının Avrupa entegrasyonu sürecine bağımlılığının ispatı olduğuna işaret etti.

Kojara, ‘‘Peki neden Yuliya Timoşenko’yu affetmedi diye sorabilirler. Cevap, hukuk üstünlüğünde saklı. Cumhurbaşkanı, tüm yasal olanakları kullanmadığı müddetçe mahkumu af edemez. Ayrıca Timoşeko’ya karşı açılan başka davalar da mevcut’’ şeklinde konuştu.

‘‘Yürürlükte olan hükümetin sorunu, 2004 yılında Turuncu devrimi desteklememizde yatıyor. Ancak bu, ilerleme, reform ve Avrupa entegrasyonunu desteklemediğimiz anlamına gelmiyor. Yuliya Timoşenko’nun partisi bugün yönetimde olsaydı Batı birçok şeye göz yumardı’’ diyen Kojara, Turuncu devrimden sonra birçok hempartilinin hapse düştüğünü, kendisinin de görevden alındığını söyleyerek sitem etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı, dünya sorunları ile ilgili ise şunları dile getirdi: ‘‘AGİT başkanlığına sahip Ukrayna’nın öncelikleri arasında AGİT üye devletleri sınırları içerisinde mevcut sorunları çözmek ve kitle imha silahların yayılmasına karşı örgütün rolünü arttırmak’’

yuliya_timosenko_mucadeleye_devam_

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz