- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Novoalekseyevka’da Kırım Tatarca yerel dil statüsü kazandı

Novoalekseyevka’da Kırım Tatarca yerel dil statüsü kazandı sitemize 20 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 778 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Novoalekseyevka’da  Kırım Tatarca yerel dil statüsü kazandı

Ukrayna’nın Herson ili Geniçesk ilçesi Novoalekseyevka kasabasında bir ilk meydana gelerek Kırım Tatarca yerel dil statüsü kazandı.

Novoalekseyevka kasabası belediye şurası bugün yaptığı toplantısında Kırım Tatarcaya yerel dil statüsü verilmesine ilişkin kararı aldı.

Novoalekseyevka’da faaliyet gösteren Birlik Kültür ve Eğitim Merkezi Kırım Tatarcaya yerel dil statüsü verilmesi için girişimleri başlatmış, oluşturulan girişim grubunun başına Herson bölgesindeki Kırım Tatarlarının yolbaşçısı Asan Aliyev seçilmişti. Müracaat için Novoalekseevka’da 1200 imza toplanmıştı.

30 üyeden oluşan Novoalekseyevka Belediye Şurasının resmi verilerine göre kasabada yaşayan yaklaşık 3800 Kırım Tatarı toplam nüfusun yüzde 37’sini oluşturuyor. Sadece 5’i Kırım Tatarı olan 30 belediye şura üyesinden 20’sinin katıldığı oylamada 18 üye Kırım Tatarca için lehte oy kullandı.
kirim-tatarlari
Geniçesk Kaymakamı Seytumer Nimetullayev de oylamanın yapıldığı toplantıya katılmış ve şura üyelerinden karar için destek talep etmişti.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz