- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Obama, Avrupa’dan Rusya’ya Yeni Yaptırımlar İstedi

Obama, Avrupa’dan Rusya’ya Yeni Yaptırımlar İstedi sitemize 11 Nisan 2014 tarihinde eklenmiş ve 834 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Obama, Avrupa’dan Rusya’ya Yeni Yaptırımlar İstedi

obama_rusya_ukraynaya_asker_sokup_cezasiz_kalamaz_sert-aciklama

ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile yaptığı telefon görüşmesinde AB’den Moskova’ya yönelik yeni yaptırımlar getirmeye hazır olmasını istedi.

Berlin’de bir hükümet sözcüsünün verdiği bilgilere göre görüşmede önümüzdeki hafta perşembe günü Rusya, Ukrayna, ABD ve Avrupa Birliği Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın katılımıyla düzenlenecek dörtlü zirvenin ayrıntıları da gündeme geldi.

NATO geçen perşembe günü Ukrayna sınırındaki Rus birliklerinin uydudan çekilmiş görüntülerini yayınlamıştı. NATO’nun verdiği bilgilere göre 100’den fazla mevkide top, zırhlı araç, helikopter, özel birlikler, savaş uçakları ve lojistik birlikleri konuşlu bulunuyor. Sınırda 35 ila 40 bin Rus askerinin olduğu sanılıyor.

Kamu binalarında işgal sürüyor

Öte yandan Ukrayna hükümeti, Luhansk, Donetsk ve Harkiv’deki kamu binalarını işgal eden Rusya yanlısı aktivistlere binaları boşaltmaları için cuma gününe kadar müddet vermişti. Ancak göstericiler barikatları güçlendirmeye devam ediyor ve merkezi hükümetten daha fazla bağımsızlık ya da Rusya’ya bağlanma talebinin referanduma götürülmesini istiyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz Rus birliklerinin Ukrayna sınırından geri çekilmesi talebine destek verdi. Schulz “Avrupa Birliği sınırlarında olanların ‘Ben güçlüyüm, sen zayıfsın o yüzden ben ne istersem onu yapacaksın’ demekten farkı yok” diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise “Avrupa’daki Rus karşıtı atmosferin kıtanın istikrarını tehlikeye attığını” söyledi. Lavrov Rus haber ajansı RIA Novosti’ye verdiği demeçte “Rus karşıtı kinin kışkırtılması Avrupa istikrarını tehdit ediyor” dedi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz