- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Proşenko: Türkiye Ve Ukrayna Stratejik Ortaktır

Proşenko: Türkiye Ve Ukrayna Stratejik Ortaktır sitemize 14 Mart 2016 tarihinde eklenmiş ve 1.241 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Proşenko: Türkiye Ve Ukrayna Stratejik Ortaktır

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, TRT World kanalında yayınlanan  söyleşisinde, “Türkiye ve Ukrayna ilişkileri hiç bu seviyeye ulaşmadı. Türkiye  ile stratejik ortağız” ifadesini kullandı.

ukrayna_cumhurbaskani-prosenko

Poroşenko, Ukrayna ve Türk hükümetleri arasında tam bir güven  ilişkisinin mevcut olduğunu ifade ederek,Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Beşinci  Toplantısı kapsamında yapılan görüşmelerin, ikili ilişkilerde şimdiye kadar  gerçekleştirilen en yoğun toplantılar olduğunu söyledi.

Toplantıların, başta savunma ve güvenlik olmak üzere, ekonomi, kültür,  insani ve sosyal alanlar, finans ve bankacılık gibi birçok alanda işbirliği  fırsatı sunduğuna dikkati çeken Poroşenko,  “Türkiye’den Ukrayna’ya gelecek iş  adamlarının yapacağı yatırımlar için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz” diye  konuştu.

“Rusya var olduğu her yerde istikrarsızlık yaratıyor”

Rusya’nın Kırım’da, Güney Osetya’da, Abhazya’da, Suriye’de, kısacası  var olduğu her yerde istikrarsızlık yarattığını, Kırım’ın ilhakıyla başta Kırım  Tatarları olmak üzere çok sayıda kişinin mağdur olduğunu ifade eden Poroşenko,  Rusya’nın Doğu Akdeniz’de iki askeri üs kurduğunu, Ukrayna, Türkiye, ABD ve  Avrupa’nın bu sorunu görmezden gelemeyeceğini kaydetti.

Petro Poroşenko, birkaç yıl önce 3-5 bin askere sahip Ukrayna’nın şu  anda Rusya’yı durduracak bir ordusunun bulunduğunu da vurguladı.

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, Rusya’nın, Suriye’de teröristleri  hedef almak yerine ılımlı muhaliflerin bulunduğu bölgelere saldırdığını  belirterek, “Rusya sorumsuzca hareket ediyor, sivillerin yaşadığı kentleri  bombalıyor” ifadesini kullandı.

Poroşenko, Rusya’nın saldırılarının yeni mülteci akınına yol açtığını  belirterek, sığınmacı krizi konusunda, Türkiye, Ukrayna, AB, Kanada ve ABD gibi  dünyadaki diğer ortaklarla etkili bir koordinasyon eylem mekanizmasının hayata  geçirilmesi gerektiğine işaret etti.

“Birkaç yıl önce Rusya, AB’ye doğalgaz ile şantaj yapıyordu. Şimdi de  AB, Ukrayna ve Türkiye’ye sığınmacı kriziyle şantaj yapıyor” ifadesini kullanan  Poroşenko, Türkiye’nin AB ile yürüttüğü müzakerelerin sorunun çözümünü  sağlayacağını söyledi.

“Devlet başkanı olarak tek talebim reformların sürdürülmesi”

Petro Poroşenko, ülkesinde devlet başkanı olarak tek talebinin  reformların sürdürülmesi olduğunu da belirtti.

Ukrayna’da son dönemde yaşanan hükümet kriziyle ilgili soruları  yanıtlayan Poroşenko, ülkenin demokratikliğine vurgu yaptı ve Başbakan Arseniy  Yatsenyuk ile şahsi ilişkilerini “mükemmel” sözleriyle nitelendirdi.

Krizden çıkış yolunun parlamentoda olduğunu, parlamentonun çoğunluğa  sahip bir koalisyon hükümeti oluşturması, aksi takdirde anayasa gereği erken  genel seçimlere gidilmesi gerektiğini belirten Poroşenko, koalisyon hükümetinin  belirleyeceği herhangi bir başbakanla uyum içinde çalışacağını vurguladı. Petro  Poroşenko, “Devlet başkanı olarak tek talebim reformların sürdürülmesi. Bu,  ülkenin doğusunda Rusya’ya karşı verilen savaştan daha az önemli değil” diye  konuştu.

Yolsuzlukla mücadelede ABD’li ortaklarıyla omuz omuza hareket  ettiklerine, yolsuzluğun, Ukrayna demokrasisi için büyük bir tehlike anlamına  geldiğine dikkati çeken Poroşenko, bu konuda yasal reformlara gidildiğini, çok  sayıda kurum ve kuruluşun yöneticilerinin gözaltına alındığını hatırlattı.

“Minsk’e alternatif görmüyorum”

Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, ülkenin doğusundaki krizin çözümü  konusunda da parlamentoya güveninin tam olduğunu belirterek, Minsk Anlaşması’ndan  sonra bölgede yaşananları değerlendirdi.

Minsk Anlaşması’nın bazı aşamaları olduğunu hatırlatan Poroşenko, ilk  aşamanın ateşkes olduğunu, ateşkesten sonra çatışmaların kayda değer biçimde  azaldığını söyledi.

Yine rehinelerin serbest bırakılması maddesinin hayata geçirildiğini,  Ukrayna’nın neredeyse 3 bin civarında rehineyi serbest bıraktığını, anlaşma  çerçevesindeki tüm yükümlülüklerini yerine getirdiğini, Rusya’nın ise bunu  yapmadığını vurgulayana Poroşenko, “Asıl mesele bu” dedi. Petro Poroşenko, Minsk  Anlaşması’nın tam anlamıyla uygulanması için Rusya’ya baskı yapılması gerektiğini  ifade etti.

Anlaşmanın hayata geçirilmesi sürecini takip eden Avrupa Güvenlik ve  İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna Özel Gözlem Misyonu ile misyonun başkanı ve  emekli Büyükelçi Ertuğrul Apakan’ın çalışmalarından duydukları memnuniyeti de  dile getiren Poroşenko, “Minsk’e alternatif görmüyorum” ifadesini kullandı.

Poroşenko, devlet başkanlığı döneminde ülkenin doğusunun kontrolünün  yeniden tamamen ele geçirebileceğine inanıp inanmadığına ilişkin soruya, “Bunun  için elimden gelenin en iyisini yapacağım”  yanıtını verdi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler : ,