- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Rus Donanması Rusya Ve Ukrayna Arasında Sorun Oldu

Rus Donanması Rusya Ve Ukrayna Arasında Sorun Oldu sitemize 16 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.089 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 Rus Donanması Rusya Ve Ukrayna Arasında Sorun Oldu

Rusya Federasyonu (RF) Savunma Bakanlığı Üst Düzey Temsilcisi, Ukrayna’nın, RF Karadeniz Filosunun normal işleyişine ilişkin anlaşma hazırlıkları geciktirdiği ile suçladı.

Temsilci, ‘‘Ukrayna yönetimi, eski Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yuşenko döneminde olduğu gibi, RF Karadeniz Filosunun kuvvet güncelleştirme faaliyetlerinin ancak Ukrayna yönetiminin denetimi altında gerçekleştirebileceği konusunda ısrar ediyor.

Zerkalo Nedeli haberine göre Ukrayna tarafının isteksizliği yüzünden, filo için getirilen maddi – teknik araçların gümrük ödenekleri kaldırma meselesi çözümlenemiyor. Ukrayna yasaları ve Rusya-Ukrayna sözleşme şartlarının incelenmesi sonucunda bu ödeneklerin dayanağı olmadığı sonucuna varıldı. Bu mesele, 20 Şubat günü Sivastopol’de (Akyar) Ukrayna Savunma Bakanı Pavel Lebedev ile görüşmesi esnasında Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoyga tarafından gündeme getirildi ancak Kiev, bu sorunu çözmekten kaçıyor’’ şeklinde konuştu.

2008 yılında Kafkasya’daki olaylardan sonra eski Cumhurbaşkanı Viktor Yuşenko tarafından 705 ve 706 numaralı kararnameler imzalanarak, 1997 yılı Karadeniz Filosu Sözleşmesine aykırı olarak filo oluşumlarının hareket edilmesine izin verilerek, Ukrayna devlet sınırlarına çıkma rejimi yasaklandığına dikkat çeken temsilci, ‘‘Rusya’nın sözleşmeye aykırı oldukları gerekçesi ile defalarca bu kararların kaldırmasını talep etti. Ancak cevap hala yok’’ diye ekledi.

Ukrayna Savunma Bakanı Pavel Lebedev’in Şubat ayında RF Karadeniz Filosundan Zaporojye denizaltısı için iskele istemesine cevap olarak ise Rus temsilci, Karadeniz Filosu taksimi esnasında Balaklava koyu dahil olmak üzere yeteri sayıda denizaltısı iskelesine zaten sahip olduğunu söyledi.

‘‘Fakat sonrasında bu objeler, Ukrayna tarafından kullanılmadı dolayısıyla da kaybetti. Sonuç olarak ise şu an Ukrayna Deniz Askeri Kuvvetleri kendi denizaltısını koyacak iskeleye sahip değiller’’ diyen temsilci, bu kararın yine de Rusya – Ukrayna devletler arası komisyonun Karadeniz Filosundan sorumlu alt komisyonun incelemesine sunulma kararı alındığını bildirdi.

rus-donanmasi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz