- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

RUSYA, DÜNYANIN EN EĞİTİMLİ ÜLKESİ

RUSYA, DÜNYANIN EN EĞİTİMLİ ÜLKESİ sitemize 21 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 2.225 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

RUSYA, DÜNYANIN EN EĞİTİMLİ ÜLKESİ

 (OECD) Rusya’yı, dünyanın en eğitimli ülkesi olarak tanımladı

rusya-en-egitimli-ulke

Uluslararası Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) Rusya’yı, dünyanın en eğitimli ülkesi olarak tanımladı. OECD’nin “2012-Eğitime Bakış Raporu”nda Rusyalıların yarısından fazlasının yüksek eğitime sahip olduğu belirtiliyor. Bu göstergede Rusya Federasyonu, diğer ülkeleri geçiyor.

Bununla birlikte yerli uzmanlar, Rusya yükseköğretim kurumlarındaki eğitimin kalitesini yurtdışındaki standartların altında buluyor. Rusya, 25-64 yaş arası yüksek eğitime sahip vatandaş sayısına göre OECD’nin sıralamasında birinci sırada bulunuyor. Rusya’da 25-64 yaş arası vatandaşların %54’ü yüksek eğitime sahip. İkinci sırada Kanada (%51), üçüncü sırada İsrail (%46), ABD ise dördüncü sırada (%43) bulunuyor. En eğitimli ilk on ülke sıralamasında Japonya, Güney Kore ve Büyük Britanya da yer alıyor. Raporu hazırlayanlar, Rusya’nın bu yüksek göstergelerinin, tarihsel açıdan yükseköğretimin Rusya’da prestij konusu olmasına bağlıyorlar.

ruslar-en-cok-kitap-okuyan-millet

OECD 1948 yılında kuruldu. Şu an için OECD bünyesinde 34 ülke bulunuyor ve bu ülkelerin arasında çoğunluk Avrupa Birliği ülkelerinden oluşuyor. OECD, ekonomi alanı ile yolsuzlukla mücadelede üye ülkeler için çözüm üretiyor ve tavsiyelerde bulunuyor. OECD verilerine göre, Rusyalıların çoğunluğu teknik eğitime sahip. Bunun yanında yüksek eğitim alan öğrencilerin yarısı aynı zamanda çalışıyorlar. Yabancı uzmanlara göre bunun nedeni gün içindeki kısa ders saatlerinden kaynaklanıyor. Ayrıca Polonya ve İsveç’te de çalışan öğrenci sayısının Rusya’daki gibi büyük bir yüzdeye sahip olduğu gözleniyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz