- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

RUSYA’DA NÜKLEER ENERJİ EĞİTİMİ ŞANSI

RUSYA’DA NÜKLEER ENERJİ EĞİTİMİ ŞANSI sitemize 11 Şubat 2015 tarihinde eklenmiş ve 1.673 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

RUSYA’DA NÜKLEER ENERJİ EĞİTİMİ ŞANSI

Türkiye Enerji Bakanı Taner  Yıldız’ın dün verdiği müjde ile 80 öğrenci daha burslu nükleer eğitimi için Rusya’ya gönderilecek. İş garantili nükleer eğitim almak üzere seçilecek 80 öğrenci için başvuru süreci bugün başladı.

 nukleer-santral

Akkuyu Nükleer AŞ’den yapılan açıklamaya göre, bu yıl Türkiye’den 80 öğrenci iş garantili ve burslu nükleer eğitimi için Rusya’ya gönderilecek. Öğrenciler, Ulusal Nükleer Araştırma Üniversitesi Moskova Fizik Mühendisliği Enstitüsü (MEPhI) ile St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesi’nde eğitim alacak.

Türkiye’deki üniversitelerin fen-edebiyat ve mühendislik fakültelerinin, fizik veya matematik derslerinin okutulduğu tüm bölümlerinin 1, 2, 3 ve 4. sınıflarında okuyan Türk vatandaşı öğrenciler arasından yazılı ve sözlü sınavla 80 kişi seçilecek. Sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananlar, Rusya’da parasız nükleer mühendislik eğitim alacak.

Nükleer eğitimi almak isteyen öğrenciler, 27 Mart 2015 tarihine kadar “www.akkuyu.com” internet adresinden başvuru yapabilecek. Başvuru için herhangi bir ücret talep edilmeyecek.

80 öğrencilik kontenjan için üniversiteye yerleştirilmeye esas giriş puanı dikkate alınarak belirlenecek 600 kişi çağrılacak. Yazılı sınavda en yüksek puandan başlayarak yapılacak değerlendirme sonucunda ilk 300’e girenler sözlü sınava alınacak. Bu sınavın yeri, tarihi ve saati internet sitesinden duyurulacak.

 

AKKUYU NGS’DE İŞ GARANTİSİ

Rusya Federasyonu’nda eğitime katılma hakkı kazanan öğrenciler, uzmanlık eğitim programı (1 yıl hazırlık + 5,5 yıl uzmanlık eğitimi) görecek. Eğitim programlarında okuyan öğrenciler 3. sınıftan itibaren, yaz dönemlerinde uygulamalı staj yapabilecek. Eğitimini başarıyla tamamlayarak mezun olan öğrenciler ise “Nükleer santraller, tasarım, işletme ve mühendislik” uzmanlık dalında mühendislik diploması alacak.

Rusya’daki eğitimlerini tamamlayan öğrenciler, bu ülkedeki nükleer güç santrallerinde staj eğitiminin ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde istihdam edilecek.

Moskova’da halen nükleer enerji alanında 250’nin üzerinde Türk öğrenci eğitim alıyor. Türkiye’nin nükleer enerji sektörü için uzman kadro yetiştirme programı, Rusya Federasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında 12 Mayıs 2010’da imzalanan anlaşma çerçevesinde yürütülüyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz