- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

TÜRKİYE İLE UKRAYNA KIRIM ARASINDA TURİZM GELİŞİYOR

TÜRKİYE İLE UKRAYNA KIRIM ARASINDA TURİZM GELİŞİYOR sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 808 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

TÜRKİYE İLE UKRAYNA KIRIM ARASINDA TURİZM GELİŞİYOR

Kırım Turizm Bakanı Aleksander Liyev, 27 Şubat – 1 Mart tarihleri arasında yapılan 22. Uluslararası Turizm Fuarının açılışında yaptığı konuşmada turizm alanında Kırım ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki işbirliğini daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

Liyev, bu yıl Kırım Turizm Bakanlığının Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte bazı ortak projeleri hayata geçireceklerini belirtti. İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört ilinde Kırım Günlerinin düzenlenmesi, bu illerden ikisinde turizm ofislerinin açılması ve Kırımlı otelcilerin Türkiye’de eğitilmesi bu projelerin arasında yer alıyor.

Liyev, “Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kırım için önemli partnerlerden birisidir. Bizi bağlayan birçok şey var. Şu anda bulunduğumuz Yalta’dan Trabzon’a kadar olan mesafe, buradanUkrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesinin herhangi bir şehrine kadar olan mesafeden daha yakındır. Turizm ve ticaret açısından bu imkânı değerlendirmeliyiz” diye konuştu.

VİZELERİN KALDIRILMASI TURİST SAYISINI ARTIRDI

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği verilerine göre 2011 yılında 600 binden fazla Ukrayna vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etti. Türkiye’den Ukrayna’ya gelen Türk turistlerin sayısı ise 30,5 bin civarında olmuştu. Geçtiğimiz yıl ise Türkiye’yi ziyaret eden Ukraynalıların sayısı 640 bine çıkmıştı.

Aleksander Liyev, iki ülke arasındaki vize engelinin kaldırılmasının turist akışında önemli bir etken olduğunu belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Kiev Büyükelçiliği Kültür ve Enformasyon Ataşesi Berat Yıldız, “İki ülke arası vize rejiminin kaldırılmasından sonra Ukrayna’dan Türkiye’ye olan seyahatler, özellikle İstanbul’a gidenlerin sayısı yüzde 16 artmıştır. Benim hesabıma göre vizelerin kaldırılması sayesinde Türkiye’den Kırım’a gelenlerin sayısı ise yüzde 40 artmıştır.”
“Önümüzdeki yıllar için bu verileri arttırmayı hedefledik. Kırım, kültür ve turizm, coğrafik durumu açısından ve en önemlisi Kırım’da Kırım Tatarlarının bulunması bakımından Türkiye’ye çekici gelmektedir. Kırım ile Türkiye arasındaki turist akışının artmasında bu etkenlerin büyük rol oynayacağını düşünüyorum” dedi.

ukrayna-kirim-harita

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz