- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Türkiye Kırım’da Tatarca eğitim veren okul yapacak

Türkiye Kırım’da Tatarca eğitim veren okul yapacak sitemize 04 Temmuz 2013 tarihinde eklenmiş ve 934 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türkiye Kırım’da Tatarca eğitim veren okul yapacak

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında teknik ve mali işbirliğine ilişkin 14 Kasım 2002 tarihli anlaşma kapsamında Türkiye Bahçesaray’da Kırım Tatarca eğitim verileceği 640 öğrenci kapasiteli okul inşa edecek.

Türkiye’nin desteğiyle gerçekleştirilecek olan projenin hazırlık çalışmalarını yürüten Kırım Etnik İlişkiler ve Sürgünden Dönen Vatandaşlar Komitesi adına 1. Başkan Yardımcısı Nadir Nomanov ile Bahçesaray Belediye Başkanı Konstantin Rubanenko arasında 2 Temmuz’daBahçesaray’da çalışma protokolü imzalandı.

Protokolün imza töreninde konuşan Bahçesaray Belediye Başkanı Konstantin Rubanenko, “Bugünkü etkinlik Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile diyalog kurabilen Kırım Özerk Cumhuriyeti yönetiminin yapıcı politikası sayesinde yapılmaktadır.”

“Özellikle Kırım Tatarları için ana dilini öğrenmek çok önemli. Sadece sözle değil işle de yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Çok kültürlü bir şehir olarak Bahçesaray için çeşitli etnik topluluklar arasında dostça ilişkilerin olması önemli. Sadece birbirimizin çıkarlarını göz önünde bulundurarak alarak Bahçesarayve tüm Kırım’ın geleceğini uyum içinde oluşturmak mümkün olacak” dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Ukrayna Bakanlar Kurulu arasında teknik ve mali işbirliğine ilişkin 14 Kasım 2002 tarihli anlaşma, Ukrayna Hükümeti tarafından 3 Nisan 2013 tarihinde onaylanarak yürürlüğe girmişti.

tatar_ilkogretim_okulu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz