- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

“Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu”

“Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu” sitemize 19 Aralık 2017 tarihinde eklenmiş ve 1.481 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

“Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu”

ODTÜ Avrasya Araştırmaları Yüksek Lisans Programı, Ankara Büyükelçiliği ve Avrasya Araştırmaları Merkezinin (AVİM) ortak olarak düzenledikleri, “25 Yıllık Türkiye-Ukrayna Diplomatik İlişkileri: Bölgesel Gelişmeler ve Arttırılmış İş birliği Beklentileri” adlı panel Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Kültür ve Kongre Merkezi- Toplantı Salonunda gerçekleşti. Gerçekleşen panele uzman kişiler ve öğrencilerin yanı sıra Kırım Tatar ve Ukrayna diasporasından yoğun bir ilgi vardı.

Büyükelçi Andrii Sybiha, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin 25. yılı vesilesiyle bu sene çeşitli konferans ile toplantılar tertip ettiklerini söyledi. Büyükelçi Sybiha, Osmanlı İmparatorluğu ile Ukrayna arasındaki ilk anlaşmanın 17. yüzyılda yapıldığını anımsatarak, Türkiye’nin 1991’de Ukrayna’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olduğunu vurguladı. Türkiye ile Ukrayna arasında 2012’de vizelerin kaldırıldığını hatırlatan Sybiha, “Türkiye, Ukrayna’nın her zaman dostu oldu.” dedi.

Sybiha, Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin 400 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu, bu yüzden doğru olgulara ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Büyükelçi Andrii Sybiha, bölgede genel anlamda zor bir dönemden geçildiğini belirterek, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü korumaya yönelik verdiği güçlü destekten dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum.” ifadesini kullanarak ikili ilişkilerin önemini bir kez daha dile getirdi.

Panelin açılış konuşmasını yapan Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Doğu Avrupa, Kafkasya ve Orta Asya Bölge Müdürü Büyükelçi Şefik Vural Altay konu hakkında yaptığı açıklamada, Türkiye ve Ukrayna’nın Osmanlı döneminden bu yana olumlu ilişkiler içerisinde olan iki ülke olduğunun altını çizdi. Ukrayna’dan gelen milyonlarca turistin Türkiye’de büyük bir mutlulukla karşılandığını belirtti. Kiev yönetimiyle daha iyi ilişkiler kurmak için potansiyel olduğunu sözlerine ekledi.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler : , ,