- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna AİHM’de En Fazla Ceza Alan Ülkelerin Başında

Ukrayna AİHM’de En Fazla Ceza Alan Ülkelerin Başında sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 702 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna AİHM’de En Fazla Ceza Alan Ülkelerin Başında

Ukrayna, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) İtalya’dan sonra en fazla mahkûmiyet alan ülke oldu. AİHM, 2012 yılında Türkiye’ye de 123 davada mahkûmiyet kararı verdi.

Geçtiğimiz sene, AİHM’de en çok ihlal yapan ülkeler sıralamasında Türkiye, Rusya’dan sonra ikinci sırada yer aldı. AİHM’nin gündemine aldığı ve karar bekleyen şikâyet dosyaları konusunda da Rusya, Türkiye’yi önceki seneler değerlendirildiğinde geçerek birinci sıraya yerleştiği gözleniyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi Başkanı Jean Paul Costa, düzenlediği basın toplantısında, AİHM’nin 2012 yılındaki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Basın toplantısından önce Yüksek Mahkemece gazetecilere ulaştırılan bilgi notuna göre AİHM, Türkiye aleyhine açılan 177 davada, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) en az bir maddesinden insan hakları ihlalinde bulunulduğuna hükmetti. Rusya, 122 davada en az bir maddeden mahkûmiyetle birinci sırada yer aldı.

Yargılamanın uzunluğu alanında Türkiye üye 47 ülke arasında 51 mahkûmiyet kararı ile birinci oldu. Türkiye ayrıca özgür ve güvenlik hakkı konusunda 37, adil yargılanma hakkı konusunda 26, ifade özgürlüğü konusunda 8, etkin soruşturma yokluğu nedeniyle 12 kez olmak üzere toplam 123 kez mahkûm oldu.

aihm-avrupa-insan-haklari-mahkemesi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz