- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Erken Seçime Gidiyor

Ukrayna Erken Seçime Gidiyor sitemize 21 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 783 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna Erken Seçime Gidiyor

Son üç günde yaklaşık 100 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanan çatışmalara sahne olan Ukrayna’da, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalif liderler masaya oturdu.

ukraynada-anlasma

Haftalardır hükümet karşıtı gösteriler ve kanlı çatışmalara sahne olan Ukrayna‘da, Yanukoviç erken seçime gidileceğini ve devlet başkanının yetkilerini kısıtlayan 2004 Anayasası’na geri dönüleceğini açıkladı.

Muhalefet lideri Oleh Tyahnybok, Yanukoviç’le varılan anlaşmayı “bir sonraki hükümette içişleri bakanının yer almaması ve başsavcının değişmesi şartıyla” kabul ettiklerini söyledi.

Kiev’deki başkanlık sarayında bir araya gelen Yanukoviç ve üç muhalefet lideri TSİ 16.00 sularında tarihi anlaşmaya imza attı.
ukrayna-maidan

Anlaşmanın en önemli iki maddesi önümüzdeki Eylül ayına kadar şu anki Ukrayna anayasasının 2004 modeline geri döndürülmesiyle, Aralık’ta da erken genel seçimlerin yapılmasını içeriyor. Bu sürecin tamamlanmasına kadar geçici hükümet kurulması da öngörülüyor.

Varılan anlaşmaların yerine getirilmesi ise Ukrayna’daki ilgili tarafların yanı sıra AB ve Rusya tarafından denetlenecek.

Anlaşmaya rağmen,özgürlük meydanındaki aşırı sağcı gruplar Yanukoviç’in istifasında ısrarcı. Meydanda Yanukoviç istifa etmeden meydanın boşaltılmaması eğilimi ağır basıyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz