- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Gaz Sorununu Aşamadı

Ukrayna Gaz Sorununu Aşamadı sitemize 01 Mayıs 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.023 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna Gaz Sorununu Aşamadı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Yuriy Boyko, Ukrayna Milli Patrol ve Gaz Şirketi Naftogaz’ın, 2013 yılında, Gazprom (Rusya) ile yaptığı anlaşmada sözü geçen doğalgaz satın alma hacminden daha az gaz satın alacağına dair uyarıda bulunduğunu açıkladı.

Un.ua haberine göre ‘‘Öncesinden onları haberdar ettik. Anlaşma gereğince satın alınacak doğalgaz miktarını azaltacağımıza dair yazılı bildiriyi 1 Haziran öncesinde gönderdik. Bildirimize resmi cevabın gelmemesi de mesele tabi’’ diyen Boyko, Rusya tekelinin doğalgaz fiyatlarını indirmeyi kabul etmesi durumunda Ukrayna’nın daha fazla doğalgaz satın alacağının altını çizdi.

Boyko, ‘‘Dolayısıyla Rus ortaklarımızla olası gerilimler karşısında bir tek cevabımız var: fiyatı indirin daha çok alacağız. Daha ucuz doğalgazı nereden bulacağız? Avrupa’da daha ucuza bulduk, oradan alacağız’’ diye ekledi.

Naftogaz (Ukrayna) ile Gazprom (Rusya) arasında yapılan anlaşmada, yıllık gaz hacminin miktarı tarafların onayı üzerine ve teslimattan en az 6 ay öncesinde değiştirilebilir.

Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, Ukrayna’nın Rusya’dan satın alınan gaz miktarını sekiz kat azalttığını daha önce bildirmişti. Ukrayna medyasında da Ukrayna’nın Rus gaz ithalini önemli ölçüde azalttığı ile ilgili haberler çıkmıştı.

natural-gas_7

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz