- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Karıştı

Ukrayna Karıştı sitemize 19 Ocak 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.352 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna Karıştı

Protestocular Hükümetin İstifasını İstiyor

polis-gaz-bombasi-atti

Ukrayna Parlamentosu’nda 16 Ocak Perşembe günü kabul edilen yasal düzenlemeleri protesto etmek isteyen kalabalık, bu akşam saatlerinde hükümet binalarının bulunduğu Gruşevskogo Caddesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Polisin kurduğu barikata doğru yürüyen göstericiler ile güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı. Polis, göstericileri göz yaşartıcı gaz ve ses bombalarıyla dağıtmaya çalışırken, göstericilerde molotof kokteyi ve taşlarla karşılık verdiler.

kiev-de-protestolar

Bugün sekizincisi düzenlenen “Halk Meclisi” isimli mitinge 200.000 den fazla gösterici katıldı. Hükümetin istifasını isteyen göstericiler, 16 Ocak’ta kabul edilen ve devlet başkanı tarafından onaylanan yasaları protesto etti. Parlamento, aralarında gösterilerde maske ve kask kullanılmasını yasaklayan düzenlemenin de bulunduğu 10 yasa değişikliğini kabul etmişti. Ayrıca sosyal medyada facebook, Tweeter gibi sitelerde paylaşımı engelleyecek yasa tasarısı çalışmalarıda protesto ediliyor.

kiev-meydan

10 binlerce Ukraynalı Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanarak hükümeti protesto ederek istifasını istiyor. Avrupa yanlısı çok sayıda gösterici, davullar, karnaval maskeleri ve başlarına taktıkları tencerelerle hükümetin meclisten yeni geçirdiği yasal düzenlemeleri de ironik bir üslupla protesto etti. Cuma günü kabul edilen yasa paketine göre, maske veya kask takan göstericilere para cezası verilmesi öngörülüyor. Kamu binalarına girişin engellenmesi halinde protestocuların beş yıl hapis cezasına çarptırılması söz konusu.

Yetkili bir mahkeme ise geçen çarşamba günü, 8 Mart’a kadar Kiev’in merkezinde protesto yasağı uygulanması kararı almıştı. Karar, Avrupa Birliği ve ABD tarafından sert şekilde eleştirilmişti.

kiev-karisti

Ukrayna’da Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in geçen kasım ayında AB ile ortaklık anlaşmasını askıya alması, ülkede protesto dalgasına yol açmıştı. Ukrayna’da hükümet karşıtı gösteriler o tarihten bu yana artarak sürüyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz