- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Parçalanmanın Eşiğinde

Ukrayna Parçalanmanın Eşiğinde sitemize 21 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.323 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna Parçalanmanın Eşiğinde

ukrayna-parcalaniyor

Kırım Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov, İnterfaks-Ukrayna haber ajansına yaptığı açıklamada ülkede durumun gerginleşmesi nedeniyle Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılabileceğini kaydetti. Kırım Tatar Meclisi ise açıklamaya tepki gösterdi.

 

Ukrayna’ya bağlı özerk cumhuriyet olan Kırım Meclisi Başkanı Volodimir Konstantinov, tansiyonun yükselm.esi durumunda Ukrayna’dan ayrılabileceklerini söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi’nden ise Kırım Parlamentosu başkanının açıklamasına sert tepki geldi. Karşı açıklamada “Kırım ayrılamaz, bizim vatanımız Ukrayna”denildi.

1774 Kaynarca Anlaşması ile Rusya’nın kontrolüne giren Kırım, 1917’de bağımsızlığını ilan ederek devlet kurmuşsa da 1921’de yeniden Sovyet cumhuriyetleri arasına dahil olmuştu.

Rus gazeteci ve aynı zamanda da Deniz Hukuku Uluslararası Teşkilatı üyesi Sergey Aprelev de geçtiğimiz günlerde, Ukrayna’nın bölünmesi durumunda 1954 yılında Ukrayna’ya verilen Kırım yarımadası tekrar Rusya tarafından ele geçirilebileceğini savunmuştu.

kirim

Aprelev’e göre Kırım, Rusya tarafından ele geçirilebilir. Rusya’nın bu konuda önündeki en büyük engel Kiev yönetiminden çok Kırım’la tarihi bağlara sahip Türkiye olarak gösteriliyor.

 

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz