- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi Piskoposu Lubomir Guzar:Ukrayna zaten Avrupa’ydı

Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi Piskoposu Lubomir Guzar:Ukrayna zaten Avrupa’ydı sitemize 22 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 652 kişi tarafından ziyaret edilmiş.
Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi Piskoposu Lubomir Guzar:Ukrayna zaten Avrupa’ydı

2001 – 2011 yılları arası Ukrayna Yunan Katolik Kilisesi Piskoposu Lubomir Guzar, Hıristiyan Profesyoneller Birliği Zirvesi esnasında ‘‘Medyadaki Avrupa – Ukrayna gibi bir ayırımı beğenmiyorum. Ukrayna zaten başından beri Avrupa’ydı. Bunun tarihte ispatları var’’ şeklinde konuştu.

Day.kiev.ua haberine göre Guzar, ‘‘Örneğin, Kiev Knezi (prens) Yaroslav Mudrıy’e ‘Avrupa’nın kayın pederi’ denirdi. Yanılmıyorsam on iki çocuğu vardı. Bunların hepsini Avrupa tarihindeki Kral ve Knezlerin oğul ve kızlarıyla evlendirdi. Yaroslav’ın evlatları Avrupalı oldukları için kendilerini her yerde evdeymiş gibi hissederdi. Bu tarihi olgu bizim için çok şey ifade ediyor. Peki şu anda o Avrupa ruhuna sahip miyiz gerçekten? Bu konuda kesin konuşursam samimi olamayacağımı düşünüyorum. Ancak bu bizim hatamız değil. Ukraynalıları zorla Avrupa’dan koparmak istediler. Aynı şekilde Tanrı’dan da koparmak istediler. Bunlar birbirine paralel şekilde gerçekleştiriliyordu. Dolayısıyla günümüzün belli zorluklarını yaşarken, sözünü ettiğimiz Avrupa değerlerin günlük hayatımızın programı olması için gayret etmeliyiz’’ dedi.

Ukrayna’da mevcut durumun ne şekilde değiştirilebileceğine değinen Guzar, inanç, ümit, sevgi ve cesaret gibi değerlerden bahsetti. Guzar, ‘‘Günümüzde insanlar, memurların, aldıkları maaştan daha fazlasını aldıklarını düşünüyor. Yani rüşvet ve hediye aldıkları zannediliyor. Diyelim ki bazıları bu hediyeleri almaktan vazgeçiyor. İsyanı kim çıkartır? Hediye talep eden diğer memurlar tabii ki. Toplumu değiştirmek için önce kendinden başlamak lazım. Bunun için ise cesaret lazım. Toplumumuzun değişmeye başlaması için aslında yasa temellerini değiştirmek yerine gerçek Hıristiyan ordusuna ihtiyaç var. Biz Hıristiyanların cesaretli olması için bilgiden ziyade Tanrı kuvveti veren İncil’i okumamız lazım’’ diye konuştu.

ukrayna-ab

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :