- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

UKRAYNADA HALK KAZANDI

UKRAYNADA HALK KAZANDI sitemize 22 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.185 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

UKRAYNADA HALK KAZANDI

UKRAYNA’DA MECLİS CUMHURBAŞKANINI AZLETTİ

 

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in azledilmesine karar verdi. Yanukoviç’in en büyük rakibi tutuklu muhalif lider, eski Başbakan Yulia Timoşenko serbest bırakıldı.

yanukovic-azledildi

Ukrayna Parlamentosu, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’in azledilmesine ve 25 Mayıs’ta başkanlık seçimlerine gidilmesine karar verdi.

Parlamentodaki oylama, muhalefetin başkent Kiev’deki bazı binaları ele geçirmesinden ve meclisin bazı üst düzey atamaları yapmasının ardından gerçekleştirildi.

Yanukoviç, bir “darbeyle” karşı karşıya olduğunu ve istifa etmeyeceğini söyledi.

Bu arada, tutuklu muhalif  lider eski Başbakan Yulia Timoşenko serbest bırakıldı.

yulia-timeshenko

Doğudaki Harkov kentinde gözetim altında tutulduğu hastaneden çıkan Timoşenko’nun protestoların merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’na gitmekte olduğu açıklandı.

Milletvekilleri Cuma günü aldıkları bir kararla, Timoşenko’nun serbest kalmasının önünü açmıştı. Başbakanlığı döneminde görevini suistimal etmekten suçlu bulunan Timoşenko, 2011’de 7 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Taraftarları bu kararın Yanukoviç’in, en büyük rakibi Timoşenko saf dışı bırakması için alındığını savunuyordu. Eski Başbakan’ın serbest bırakılması muhaliflerin ana talepleri arasında yer alıyordu.

‘Darbe yapılıyor’

kiev-protest

Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, istifa etme niyetinde olmadığını açıkladı ve başkent Kiev’deki protestoları “darbe” olarak niteledi.

Başkent ve parlamentonun denetimi fiilen muhalefetin elinde bulunuyor. Protestocular Yankuoviç’in başkentten ayrılmasından sonra hiçbir engelle karşılaşmadan Başkanlık Sarayı’na girdiler.

Cuma günü muhalefet liderleriyle Yanukoviç arasında haftalardır devam eden krizi sona erdirmek için uzlaşmaya varılmıştı. Ancak protestocular Yanukoviç’in istifa etmesinde ısrar ediyor.

Yanukoviç, daha önceden kaydedilen ve öğle saatlerinde Ukrayna televizyonunda yayımlanan mesajında “halkını korumak zorunda olduğunu” söyledi ve “akan kanı durdurmak için her türlü çabayı göstereceğini” belirtti.

Televizyon, Yanukoviç’in şu anda Rusya sınırı yakınlarındaki Harkov kentinde olduğunu duyurdu.

Yanukoviç, ülkenin meşru yollarla seçilmiş cumhurbaşkanı olduğunu, Ukrayna’yı terk etmeyeceğini ve görevini bırakmayacağını söyledi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Kiev’de yaşananları, “vandallık, haydutluk ve darbe” olarak niteledi ve 1930’larda Almanya’da Nazilerin iktidara gelmesine benzetti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Ukrayna muhalefetine, “silahlı aşırılık yanlıları ve katliamcıların” öncülük ettiğini savundu ve bu eylemlerin Ukrayna’nın egemenliği ve anayasal düzene tehdit oluşturduğunu söyledi.

Ukrayna’da arabuluculuk girişimlerinde bulunan 3 AB dışişleri bakanından biri olan Polonya Dışişleri Bakanı Radoslav Sikorski ise Twitter mesajında “Kiev’de darbe yok” dedi.p

Protestocuların Cumhurbaşkanlığı ve bakanlık binalarının bulunduğu tüm bölgede denetimi ele geçirdikleri belirtiliyor.

BBC muhabiri Kevin Bishop hiçbir engelle karşılaşmadan saraya girdi.

Muhalefetle Yanukoviç arasında Cuma günü varılan anlaşmada seçimlerin Aralık’ta yapılması kararlaştırılmıştı.

Avrupa Birliği’nin arabuluculuğuyla varılan anlaşmaya rağmen, başkent Kiev’de binlerce kişi geceyi Bağımsızlık Meydanı’nda geçirdi.

Sabah saatlerinde parlamento toplandı ve Meclis Başkanı Volodimir Ribak sağlık sorunlarını gerekçe göstererek istifa etti.

Muhalif Udar Partisi’nin lideri Vitali Kliçko, milletvekillerine hitap ederken, “Halkın talep ettiği gibi Yanukoviç’i derhal istifaya çağıran bir karar almalıyız” dedi.

Ukrayna’da protestolar, Kasım sonlarında Yanukoviç’in Rusya’yla yakınlaşmayı tercih ederek Avrupa Birliği’yle ekonomik işbirliği anlaşmasını imzalamaktan son anda vazgeçmesi üzerine başlamıştı.

Perşembe günü polis Kiev’in merkezindeki Bağımsızlık Meydanı’da kamp kuran protestoculara ateş açmıştı.

Sağlık Bakanlığı’na göre Salı gününden bu yana aralarında polis memurlarının da bulunduğu 77 kişi öldü.

Polis çekildi

BBC muhabirleri, tüm kentte polis güçlerinin çekildiğini, Bağımsızlık Meydanı’nda kalabalığın artmaya başladığını aktarıyor.

Protestolarda önemli rol oynayan aşırı sağcı gruplardan biri Yanukoviç’in Cumartesi sabahına kadar istifa etmemesi halinde “eyleme geçeceği” tehdidinde bulunmuştu.

Cuma günü Kiev’e giden AB dışişleri bakanlarının girişimiyle muhalif liderlerle Yanukoviç arasında bir anlaşmaya varılmıştı.

Anlaşma bu yıl sonunda yapılacak erken seçim seçimle bir ulusal birlik hükümeti kurulmasını öngörüyordu.

Ancak muhalefet seçimlerin daha erken yapılmasını istiyor.

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz