- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna’da Tatil

Ukrayna’da Tatil sitemize 11 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 2.570 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna’da Tatil

www.ukraynadatatil.com

ukraynada-tatil.jpq

Ukrayna, Avrupa”da yer alan bir devlet.

Kuzeyinde Beyaz Rusya, doğusunda Rusya Federasyonu, güneyinde Karadeniz, Moldavya ve Romanya, batısında Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Polonya yer alır. Ülke çoğunluğunu Ukraynalılar oluşturur (% 77,8), azınlıklar ise Rus % 17.3, Beyaz Rus % 0.6, Moldov % 0.5, Kırım Tatarı % 0.5, Bulgar % 0.4, ve diğerleri % 3.3. Başkenti Kiev olan ülkenin resmi dili Ukraynaca ve toplam nüfusu 45.9 milyon kişidir.

Kırım uzun süre Türklerin elinde kalmış bir bölge. Dolayısıyla bizim izlerimizi çok rahat görebileceğiniz mimari eserler var. Kırım Hanlığı döneminde özellikler camiilere çok önem verilmiş. Yemekleri Anadolu lezzetlerine çok yakın, Sovyetler bİrliğinden kalma Rus mimarisi ve onların soğan kubbeli kiliseleri ile Kırım keşfedilmeyi bekliyor. Sadeve bir kültür merkezi değil Kırım aynı zamanda bir doğa harikası… Milyonlarca tursit (özellikle ruslar) güney sahillerinde yaşanan Akdeniz havasını buram buram ciğererine çekiyor. Bir başka yönü de Kırım”ın sağlık turizmidir. Bugun nufusu 2.milyon civarında olan Kırım’ın nüfusunun % 80 Rus, % 10 Ukraynalı ve % 10 Kırım (Türkleri) Tatarıdır.Kırım’da resmi dil Ukrayna dili”dir; ancak devlet işlemleri Kırım’da sıklıkla Rusça’dır. Rusça Kırım’da Ukraynaca ile birlikte resmi dil kabul edilmiştir. Geniş ölçüde konuşulan diğer dil de Kırım (Türkçe)Tatarcası”dır. Ukrayna’ya nazaran Kırım’da kışlar daha sıcak geçmektedir. Başkenti Simferopol ( Akmescit) olan Kırım’ın başlıca şehirleri Sevastopol (Akyar), Yalta, Kerç, Evpatorya, Feodosya ve sudak’tır. Kırım ayrıca Ukrayna’nın tarım, sahil ve turizm merkezidir. Rusçanın dışında azda olsa Kırım Tatar Türkçesi ile konuşan aynı kültür ve dinden olduğumuz insanları görünce hiçte yabancılık çekmeyeceğiniz bir yerdir Kırım, Ukrayna’da! Kırım Ukrayna”da bulunuyor ve Türkiye ile Ukrayna karşılıklı olarak vize muafiyeti anlaşması yaptı geçtiğimiz günlerde. Bu nedenle yolculuk daha da kolay olacaktır. Gidilesi yerler listenizde Kırım”ı biraz daha üst bir sıraya almalısınız.

Ukrayna’da Sağlık Turizmi

Mineralli jeotermal su kaynakları birçok hastalığa iyi gelen özellikleri ile tanınıyor. Sahil şeridinden hemen içeride irili ufaklı dağ ve tepeler bölgenin genel yeryüzü şeklini oluşturuyor. Karadeniz’den yüklendiği su ile gelen bereket dolu yağmur bulutları Kırım dağlarını zümrüt yeşili mücevher yığınlarına çevirmiş. Kırım anlatan iki renk söylenmesi gerekse doğru cevap kesinlikle mavi ve yeşil olur. Çehov’un Küçük Köpekli Kadın başta olmak üzere öykülerinde anlattığı Ukrayna kırsalına özgü dokuları Nikita Devlet Botanik Parkı, Cur Cur ve Uçan Su Şelaleleri, Demirci ve Ay Petri Dağları ve kayak tesisleri, Kırım’daki doğal güzelliklerin görülebileceği birkaç adres. Tırmanış, dağ yürüyüşleri, mağara keşifleri, kayak ve bisiklet sporları için Kırım kırsalı çok keyifli ve ilgi çekici olanaklar sunuyor.

Ukrayna’da Gece Hayatı

Ukrayna’da Bir birinden güzel dekorlara sahip barlarda Avrupa ve Asya mutfaklarının sunulduğu zengin menüsüyle karnınızı doyurup eğlence dolu hoş bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Ayrıca akşamınıza canlı müzik ve dans eşliğinde birbirinden güzel kızlarla daha fazla renk katabilirsiniz. Ukrayna’da en büyük şehrinden en ufak köyüne kadar herkeze ve keseye hitap edecek sınırsız tatil ve eğlence imkanları ve seçenekleri mevcuttur.

Son yıllarda yanlız Türkiye’den değil Avrupa ve özelliklede Amerika’dan çok sayıda turist tarafından ziyaret edilmeye başlanan Ukrayna, tam bir özgürlükler ve çılgınlıklar ülkesidir.

 www.ukraynadatatil.com

ukrayna-ile-vizeler-kalktiukrayna-gece-hayati

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz