- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna’dada Ruslar Federatif Yapının Güçlendirilmesini İstiyor

Ukrayna’dada Ruslar Federatif Yapının Güçlendirilmesini İstiyor sitemize 11 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 684 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna’dada Ruslar Federatif Yapının Güçlendirilmesini İstiyor

Ülke nüfusunun yaklaşık beşte birini etnik Rusların oluşturduğuUkrayna’da, Rusya yanlısı bağımsız milletvekili Lev Mirimskiy, ülke vatandaşlarının Ukrain (etnik Ukraynalı) olarak adlandırılmasının yasal olarak engellenmesini talep ediyor.

Slav dillerinde kullanılan “Ukrainets” kelimesininUkrayna’nın köklü halkının etnik adına (Ukrain) karşılık gelirken tüm Ukrayna vatandaşlarını kapsayan Ukraynalı kavramının da yine aynı kelimeyle ifade edilmesi tartışmalara neden oluyor. Ukrayna vatandaşı olan Ruslar kendilerinin Ukrain olarak adlandırılmasını istemiyorlar.

Lev Mirimskiy, basına yaptığı açıklamada, “Bu konuda yasa tasarısı sunmaya bile hazırım. Örneğin ben tümUkrayna vatandaşlarının Ukrain olarak adlandırılmasına kesinlikle karşıyım. Ben hukukçularla birlikte iki kavramı (Ukrain ve Ukrayna vatandaşı) birbirinden nasıl ayırabileceğimizi düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Lev Mirimskiy, Ukrayna’da toplumun bölünmesini engellemek için federatif yapının son derece gerekli olduğunun da altını çizdi.

rusya-ukrayna-

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz