- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

UKRAYNA’YA GİDEN, GERİ DÖNMÜYOR

UKRAYNA’YA GİDEN, GERİ DÖNMÜYOR sitemize 11 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.576 kişi tarafından ziyaret edilmiş.


UKRAYNA’YA GİDEN, GERİ DÖNMÜYOR

Ukrayna’da dikkat çeken bir nokta ise Türk girişimcilerin çokluğu. Türk öğrenci istatistikleri de oldukça ilginç. 10 bini geçen Türk öğrenciler, verilere göre okulu bitirdiklerinde de Ukrayna’dan dönmüyorlar. Bir çoğu kendi işini kurup girişimci olurken, bir çoğu da burada iş bulup evleniyor.
TÜRKİYE İLE İLİŞKİLER GELİŞİYOR
Türkiye Ukrayna ilişkileri de son yıllarda katlanarak artıyor. Sanayi bakımından da Ukrayna ön plana çıkmayı başarmış bir ülke. Çelik, kömür, makine, takım-tezgah, boru ve silah sanayinde Avrupa’da önemli bir yere sahipler. Özellikle silah sanayinde; Tank, zırhlı araç, füze, radar, piyade silahları satışından önemli gelirler elde ediyorlar. Türkiye’ye uçakla sadece 1.5 saatlik mesafede olan Ukrayna, jeopolitik bakımdan Türkiye’ye çok benziyor. Çok sayıda değişik komşusu var. Kuzeyde Beyaz Rusya, kuzeydoğu ve doğuda büyük komşusu Rusya, güneybatıda Moldova ve Romanya, batıda Macaristan, Slovakya, Polonya bu önemli ülkeyi çevreliyor.
ZENGİN YER ALTI KAYNAKLARI VAR
Ukrayna, çok zengin yeraltı ve yerüstü kaynaklarına sahip. Bu kaynaklar arasında 47 milyar ton ile kömür ilk sırayı alırken, 28 milyar ton ile demir cevheri, 1.5 milyar ton ile kireç ve kireçtaşı diğer önemli kaynaklar arasında yer alıyor.
BAVUL TİCARETİ CAZİBESİNİ KAYBEDİYOR
İki ülke arasında bir dönem önemli ticaret hacmine ulaşan bavul ticareti ise eski cazibesini hızla yitiriyor. Özellikle hükümet bu konuda yaptığı yasal değişikliklerle bu ticareti asgariye indirmeye çalışıyor.
TÜRK FİRMALARI MÜTEAHHİTLİKTE ÖNDE
Ukrayna’daki Türk firmalarının tamamına yakınını küçük ölçekli firmalar oluşturuyor. Bu yatırımlar arasında ağırlıklı olarak, gıda ve içecek, temizlik malzemeleri, hazır giyim, orman ürünleri, maden ve metal, inşaat ve inşaat malzemeleri göze çarpıyor. Ukranya’da dikkat çeken Türk yatırımlarının başında ise Efes Pilsen Bira Grubu’nun Ukrayna’nın Odesa şehrine yaptığı yatırım var.
Ukrayna’da da bir çok ülkede olduğu gibi müteahhitlik hizmetlerinde Türkiye epey mesafe kat etmiş durumda. 2007’de Türk firmalarının Ukrayna’da üstlendikleri müteahhitlik hizmetlerinin toplam tutarı bir milyar doları geçiyor. Devam eden işler arasında, konut, iş merkezi, otel, köprü ve yol inşaatları yer alıyor
UKRAYNA TİCARET MÜŞAVİRİ HER KONUDA YARDIMCI OLUYOR
Ukrayna, Türkiye’ye olan coğrafi yakınlığı ve 50 milyonluk bir pazar teşkil etmesi nedeni ile oldukça önemli bir pazar. İki ülke arasındaki ticaret hacmi istenilen düzeye henüz gelmedi. Ukrayna’da yatırıma yönelmeleri, ekonomik ve ticari ilişkilerimizin geleceği açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum”
MEVZUATLARI KARIŞIK
Ukrayna ile ticaret düşünen girişimcilerin mutlaka uğraması gereken adres ise Senexpo Uluslarası Fuarcılık A.Ş. Sadece iki ülke arasındaki ticareti geliştirmeyi hedefleyen ayrı bir şirketi ile burada faaliyet gösteren şirket, Her yıl Ukrayna’da bir çok fuar düzenliyor.
“Tarıma dayalı sanayi, imalat sanayi, elektronik sanayi, metalurji ve haberleşme sektörlerinde önemli fırsatlar var. Bu ülkede dikkat edilmesi gereken prosedürler var ve oldukça karışık. Eski Sovyet döneminin ayrıntıcı yapısı hala çok hakim. Bu konuda girişimciler bazen büyük zorluklar yaşıyor.
FIRSATLAR
Tarım arazilerinin uzun vadeli kiralanması yoluyla özellikle mısır veya ayçiçeği gibi ürünlerin yetiştirilmesi ve ihraç edilmesi mümkün.
Tarımla ilgili diğer alanlarda da modernizasyon ve yeniden yapılandırma faaliyetleri konusunda yabancı yatırımcıya ihtiyaç duyuluyor.
Ukrayna, makine imalatı ve bilimsel araştırma konusunda ciddi bir potansiyele sahiptir. Know-how konusunda iş birlikleri gerçekleşebilir.
Ukrayna firmaları çoğunlukla küçük miktarlarda mal talep ediyor. Bu kapsamda yerel toptancılar ya da perakendeciler ile ortaklık pratik bir yöntem olabilir.
Şehir merkezlerinde market zincirleri veya alışveriş merkezlerinin sayısı hızla artıyor.
Bu alanda karlı yatırımlar arasında yer alıyor.
Türkiye’den sebze ve meyva ihrajatın talep büyük.
Ukrayna’da birbirine ardına Türk bankaları faaliyete geçiyor. Finans alanında Türkiye önemli bir ivme kazanmış durumda. Finansal ortaklıklar da karlı görünüyor.
Mevcut Türk lokantalarına yoğun bir ilgi var. Bu alana yatırım kazandırabilir
Türk tesktil markalarının birçoğu Ukrayna’da yakından biliniyor ve Türk malının kaliteli bir imajı var. Giyinmeye düşkün Ukrayna halkı da düşünüldüğünde bu alanda yatırım cazip olacaktır.
Isıtma sistemlerinde birçok Türk firması pazarda yerini alabilmek için yoğun çaba içinde. Bu alanda da pazar oldukça cazip
İnşaat ve inşaat malzemeleri, kimya, tekstil, elektrik ve elektronik, kauçuk gibi alanlar işbirliği yapılabilecek sanayi dalları
BUNLARA DİKKAT
Marketlerde poşetler ücret karşılığı satılıyor.
İçecek gayet ucuz
Metroları savaşlarda sığınak olarak kullanıldığı için basık ve çok derinde yer alıyor.
Taksiciler ile mutlaka pazarlık yapılması gerekiyor.
Kadınların tamamı şık giyiniyor ve markalı ürünleri tercih ediyor.
Uzun vadede kalmayı ya da öğrenci olarak gitmeyi planlayanlardan AIDS testi isteniyor.
Fast Food’larda ve ucuzu restaurantlarda self servis uygulaması var.
Kiev ile İstanbul arasında saat farkı yoktur.
Geniş caddeleri nedeni kalabalık ve karmaşa ortamı yok.
Karasal iklim vardır ve kışın çok soğuk olur.
Ukrayna’lılar güler yüzlü ve cana yakındırlar.

 

ukraynada-is-tatil-egitim

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz