- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Yaptırımlara Rağmen Rus Milyarderlerin Sayısı Arttı

Yaptırımlara Rağmen Rus Milyarderlerin Sayısı Arttı sitemize 25 Nisan 2023 tarihinde eklenmiş ve 70 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yaptırımlara Rağmen Rus Milyarderlerin Sayısı Arttı

Ukrayna savaşının başlamasının ardından uygulanan yaptırımlara rağmen, Rus milyarderler sahip oldukları serveti artırdı. Rus süper zenginlerin toplam servetleri 353 milyar dolardan 505 milyar dolara yükseldi.

Forbes’ın yayınladığı 2023 Milyarderler Listesi’ne göre, Rus milyarderler 2022’de sahip oldukları toplam 353 milyar dolarlık serveti bu yıl 505 milyar dolara yükseltti.

Bu artış, her bir Rus milyarderlerin servetine ortalama 600 milyon dolar eklediği anlamına geliyor.

Süper zenginlerin sayısı yükseldi

 

Rus milyarderlerin toplam serveti gibi süper zengin Rusların da sayısı geçen yıl boyunca arttı. Toplam serveti 1 milyar dolardan fazla olan Rus vatandaşlarının sayısı 110’a yükseldi. Geçen yıl bu sayı 88’di.

Rus milyarderlerin sayısındaki ve toplam servetindeki artış, Batı ülkelerinin Rusya’ya karşı ciddi yaptırımlar uyguladığı ve Rus ekonomisinin yüzde 2,1 küçüldüğü bir dönemde geldi.

Ham madde fiyatlarında artış gözlemlendi

Ancak bunun yanı sıra 2022, Rusya’nın süper zenginleri için avantaj olacak şekilde ham madde fiyatlarının düzenli olarak artış gösterdiği bir yıl olmuştu.

Forbes’ın listesinde, gübre üreticisi EuroChem Group ve kömür şirketi SUEK’in sahibi Andrey Melnişenko en zengin Rus vatandaşı oldu. Savaştan sonra servetini artıran isimlerden biri olan Melnişenko, gübre fiyatlarının da artmasıyla servetine 7,3 milyar dolar daha ekledi.

İkinci sırada nikel ve bankacılık devi Vladimir Potantin yer alırken, geçen yıl serveti 9,7 milyar dolara kadar düşen Rus sermayedarın varlıkları yeniden 23,7 milyar dolara kadar yükseldi.

22,1 milyar dolar serveti bulunan çelik üreticisi NLMK’nin sahibi Vladimir Lisin ise üçüncü sırada yer aldı.

Rus rublesinde kaçış trendi zirvedeydi

Forbes, Rus milyarderlerin listede yükselişe geçmesinin nedenlerinden biri olarak, geçen yılki listenin savaş başladıktan kısa bir süre sonra tamamlanmış olmasını gösterdi. Savaşı takip eden aylarda piyasalarda panik oluşmuş, Rus rublesinde kaçış trendi zirve yapmıştı.

2023 Dünya Milyarderler Listesi’nde yer alan 110 Rus zenginden 46’sına ABD, AB ve Birleşik Krallık tarafından yaptırım uygulanıyor.

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler : , ,