- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Amerika tarafından eğitilen ordular neden yeniliyor?

Amerika tarafından eğitilen ordular neden yeniliyor? sitemize 26 Haziran 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.207 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Amerika tarafından eğitilen ordular neden yeniliyor?

irak_ordusu_kacti

Irak’ta Sünni isyancıların Amerikan askeri eğitmenler tarafından eğitilmiş hükümet ordu birliklerini yenilgiye uğratmış olması Amerika’nın demokrasi ihracat projesinin suya düşmüş olmasının göstergesidir.

Bütün bunlar ilk kez yaşanmıyor. Ve Ukrayna’daki olaylara göre ileride yine yaşanacak.

Rus televizyon kanalında yayınlanan bir analitik programa katılan Arap ülkeleri uzmanları, Irak’taki olayları görüşürken İrak Şam İslam Devleti (İŞİD) Örgütü’nün militanlarının başarılı ilerleyişinin nedenlerinden biri olarak birliklerinde zamanında Sovyet Birliği’nde eğitim görmüş Saddam Hüseyin ordusunun subaylarının bulunmasını kaydettiler. Bu faktörün önemi tartışılabilir, ama Amerikalılar tarafından eğitilmiş ordunun yenilgilere uğrayıp geri çekildiği ortadadır.

amerikan-askerleri

Aslında buna benzer olaylar daha önce de yaşanmıştı. 8 Ağustos 2008 tarihinde yine de Amerikalılar tarafından silahlandırılmış ve eğitilmiş Gürcistan ordusu, bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya topraklarına operasyon düzenlemişti. Gece saatlerinden başlayarak devam eden topçu ateşi, başkentin ağır hasarına ve sivil ölümlerine yol açmıştı. Rus askeri birliklerin müdahale etmesi daha büyük kayıpların yaşanmasını önlemişti. Gürcüler Amerikan askeri eğitmenlerin derslerini unutup yeni Amerikan Hummer’leri ve İsrail yapımı tankları bırakarak geri çekilmişlerdi.

Rusya’nın Güney Osetya’da barış gücü birliklerini ve cumhuriyet nüfusunun büyük kısmını oluşturdukları Rus vatandaşlarını korumasına yönelik hareketleri o zaman büyük tepkilere neden olmuş, Moskova ‘kırılgan Gürcü demokrasisini’ öldürme teşebbüsünde bulunmakla suçlanmıştı.

Halihazırda Ukrayna’da yaşananlar Washington ve Brüksel tarafından Ukrayna halkının özgürlük ve demokrasiye kavuşmak isteğiyle açıklanıyor. Kiev’de Şubat darbesinin Rus, Yahudi ve Polonya’lıları asmaya çağıran aşırı sağ radikaller tarafından yapılmasına rağmen. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden önce muhalif adayların dövülmesi, korkutulması ve seçim kampanyasını yapmalaranın engellenmesine rağmen. Ülkenin güney ve doğu bölgelerinde Donetsk ve Lugansk Halk Cumhuriyetlerinin kurulması yönünde oy kullanan Ukrayna halkının büyük kısmının seçimlere katılmayı reddetmesine rağmen. Kiev yetkililerinin güneydoğu sakinlerinin iradesine karşı çıkıp vatandaşlarına yönelik silah kullanmasına rağmen. Kiev yönetiminin ülkenin güneydoğu bölgelerinde işlediği suçları örtbas etmek için Rus medya mensuplarını tutuklatıp öldürtmesine rağmen.

amerikan-ordusu

Ama Kiev’in bu zalim politikası güneydoğu sakinlerinin başını eğdirmemiştir. Ve görünüşe göre halihazırda Kiev, Moskova’nın uzun zamandır çağırdığı Donetsk ve Lugansk ile diyaloga başlamak üzere. Onu buna iten faktörler arasında Irak’taki olayların yer aldığı ihtimali var. Çünkü Irak’taki gelişmeler, Amerikalılar tarafından eğitilmiş ordunun zorla dayatılan demokrasi ve halkın iradesine saygı göstermeyen yetkilileri koruyacak cesaretinin kalmayabileceğini göstermiştir.

http://turkish.ruvr.ru/2014_06_25/Amerikalilar-tarafindan-egitilmish-ordalar/

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz