- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

BAKIN NEVRUZ KİMİN BAYRAMIYMIŞ

BAKIN NEVRUZ KİMİN BAYRAMIYMIŞ sitemize 20 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 787 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

BAKIN “NEVRUZ KİMİN BAYRAMIYMIŞ”

KİEV’DE TÜRK DÜNYASININ NEVRUZ BAYRAMI 10 DEVLETİN KATILIMI İLE KUTLANDI
Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Türk Dünyasının Nevruz Bayramı’nı 10 ülkenin dış misyon şefleri ve vatandaşları birlikte kutladı.

Ukrayna Evi gösteri ve fuar merkezinde gerçekleşen etkinliğe; Ukrayna’nın ilk Cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk, Ukrayna Dışişleri Bakanı Leonid Kojara, Kültür Bakanı Leonid Novohatko, Kiev Belediye Başkanı Aleksander Popov, Azerbaycan, Afganistan, İran, Irak, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkiye ve Türkmenistan Büyükelçileri, dış misyon şefleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ukrayna Evi’ndeki kutlamaya ev sahipliği yapan ülkelerin büyükelçileri misafirleri hep birlikte karşıladı.

Davetliler konser programı öncesinde ülkelerin kültürel varlıklarının tanıtıldığı stantları gezerek ülkeler hakkında bilgi aldı.

ÜST DÜZEY KATILIM OLDU
Kutlamanın konser bölümü büyükelçiler ve devlet erkânının sahneye davet edilmesi ile başladı. Etkinliğe katılan bütün büyükelçiler adına Kırgızistan’ın Kiev Büyükelçisi Ulukbek Çinaliev’e söz verildi. Çinaliev konuşmasında Nevruz Bayramı’nın ülkelere göre kutlanış biçimleri hakkında bilgi verdi.

Daha sonra söz alan Dışişleri Bakanı Leonid Kojara, 2010’dan itibaren Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 21 Mart’ı “Dünya Nevruz Bayramı” olarak kabul edildiğini belirtti. Bakan Kojara Ukrayna’da bu ülkelerin bir arada bayram kutlamasının birliğin güzel bir nişanesi olduğunu belirtti.

Eski cumhurbaşkanı Leonid Kravçuk ise: “1991’de SSCB dağılması akabinde birçok ülke ortaya çıktı. Ayrılığın üzerinden yıllar geçti. Biz şimdi bu güzel bayramı devletler seviyesinde hep birlikte kutlamamamız büyük bir olay. Nevruz Bayramı vesilesiyle herkese mutluluk sağlık ve başarı diliyorum.” dedi.

Kültür Bakanı Leonid Novohatko ise; “Sizleri Nevruz Bayramı vesilesiyle yürekten kutluyorum. Nevruz yeni yılı ve doğanın uyanışı sembolize eden güzel ve en eski halk bayramlarından biridir. Ukrayna hükümetinin, demokratik ve sosyal standartlara ulus inşasına ve modern gelişimi sürecine katkı sağlayan sizlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kiev Belediye Başkanı Aleksander Popov: “Kiev toprakları 130’dan fazla milletin insanına ev sahipliği yapıyor. Ben Nevruz Bayramı ve baharın gelişiyle şehir sakinlerimizi ve burada bulunan 10 ülke vatandaşlarını kutluyorum. Şehrimizde bu tür etkinliklerin yapılmasından büyük memnuniyet duyuyorum.” diye konuştu.

10 ÜLKENİN HALK DANSLARI ŞARKILARI SÖYLENDİ
Konser ve halk dansları ülkelerin ülke tanıtım filmlerinin gösterimi akabinde başladı. Başta Ukrayna halk dansları olmak üzere etkinliğe katılan bütün ülkenin halk dansları ve şarkılarından örnekler sunuldu.

Orta Asya ve Kafkasların halk danslarının renk kattığı nevruz kutlamasında Türkiye, aşuk-maşuk ve horon ile temsil edildi.

nevruzturk-dunyasi-nevruzu-kutladi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz