- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Bürokrasi Ukrayna’nın Çin’e Yağ İhracatını Engelliyor

Bürokrasi Ukrayna’nın Çin’e Yağ İhracatını Engelliyor sitemize 07 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 884 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Bürokrasi Ukrayna’nın Çin’e Yağ İhracatını Engelliyor

Çin’in Ukrayna’dan ayçiçeği yağı ithal etmekten vazgeçmesi halinde ülkenin yılda 550 milyon dolarlık gelir kaybından mahrum olacağı hesaplanıyor.

Zerkalo Nedeli gazetesinin sitesinde yer alan habere göre, dünyada en çok bitkisel yağ ithal eden ülkelerden birisi olan Çin, Ukrayna’dan Bitki Sağlığı Sertifikası olmayan ayçiçeği yağını satın almak istemiyor. Bunun sonucunda ülkenin en büyük ve gelecek vadeden piyasalardan birisini kaybetme riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

Ukrayna Yağ Sanayisi (Ukroliyaprom) Derneği Genel Müdürü Stepan Kapşuk, 3 Nisanda yaptığı açıklamada, Çin’in dünyada en çok bitkisel yağ ithal eden ülkelerden birisi olduğunu ve Ukrayna’nın böyle bir piyasayı kaybetmesinin bitkisel yağ ihracatını sınırlayabileceğini kaydetti.

Ukroliyaprom tahminlerine göre 2012-2013 sezonunda Ukrayna 3,6 milyon ton ayçiçeği yağı üretilmesi, 3,2 ton yağın ihraç edilmesi bekleniyor. Son yıllarda Ukrayna’nın en fazla yağ üreten ve dış piyasalara tedarik eden şirketlerin başında Kernel, Cargill, Glencore ve Bunge yer alıyor.

2011-2012 tarım sezonu (1 Eylül 2011 – 31 Ağustos 2012) sonuçlarına göre Çin, Ukrayna’dan bitkisel yağ ithal eden ülkeler arasında yüzde 5,5’luk pay ile ilk 10 ülke arasında yer alıyor.

Cargill ve Bunge şirketlerinin tahminlerine göre Ukrayna Çin’e bitkisel yağ ihracatını yıllık 500 bin tona çıkarabilir. Yujnıy limanından FOB olarak ayçiçeği yağının ton başına bugünkü fiyatı 1100 bin dolar olduğu göz önünde bulundurulursa Ukrayna 550 milyon dolarlık bir pazarı kaybedebilir.

Ukrayna’nın Çin’e ayçiçeği yağı ihracatının karşısındaki en önemli engel, Ukrayna’daki yürürlükte olan yasaların bitkisel yağ için Bitki Sağlığı Sertifikası verilmesini öngörmemesi oluşturuyor.

aycicegi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz