- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çiçek, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ile bir araya geldi

Çiçek, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ile bir araya geldi sitemize 05 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 635 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çiçek, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ile  bir araya geldi

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de temaslarda bulunan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Cemil Çiçek, Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov ile başbakanlık binasında bir araya geldi.

Türkiye heyetini bakanlar kurulu toplantısının yapıldığı salonda ağırlayan Nikolay Azarov, Türkiye ile dostane ilişkilerin geldiği seviyenin memnuniyet verici olduğunu söyledi.

İki ülke liderleri arasındaki diyalogun takdire şayan olduğuna belirten Azarov, son yıllarda Ukrayna -Türkiye Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin ilişkilerin gelişmesine olumlu bir ivme kazandırdığını kaydetti.

1 Ağustos 2012 yılında başlayan vize muafiyetinin, Ukrayna ile Türkiye’nin ticari ve ekonomik ilişkileri olumlu etkilediğini ifade eden Azarov, geçtiğimiz yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 6 milyar doları aştığını ve yakın zamanda 10 milyar hedefine ulaşmak istediklerini bildirdi.

Cemil Çiçek ise Ukrayna ile Türkiye arasında serbest ticaret anlaşmasının tamamlanması halinde ticaret hacminin daha da arttıracağını kaydetti.

Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi (TANAP), ulaştırma ve enerji sektöründe Türkiye ile işbirliği yapmaya hazır olduklarını dile getiren Azarov, Ukrayna Hükümeti olarak ikili ilişkilerin geliştirilmesi için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi.

İki ülke ilişkilerinin en yüksek seviyede olduğunu belirten TBMM Başkanı Cemil Çiçek, hava ulaşımı, turizm sektörü, inşaat, Sinop ile Yalta arasında feribot seferlerinin başlaması, ulaştırma ve sanayi gibi birçok alanda önemli projenin hata geçirilebileceğini dile getirdi.

cicek-ukraynada

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz