- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Çifte Vatandaşlık Ukrayna’da Yaygınlaşıyor

Çifte Vatandaşlık Ukrayna’da Yaygınlaşıyor sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.397 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Çifte Vatandaşlık Ukrayna’da Yaygınlaşıyor

1947 yılında Romanya veUkrayna Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti arasında paylaşılan Bukovina bölgesinin bugün Ukrayna’nın Çernovtsı ili sınırları içinde kalan Kuzey Bukovina halkı hızla Romanya vatandaşlığına geçerek çifte vatandaş oluyor. Çifte pasaport sahipleri, yasak olan çifte vatandaşlığa verilen cezaların onları korkutmadığını söylüyor.

TSN sitesinde yer alan haberde, Ukrayna milletvekillerinin çifte vatandaşlık meselesini tartışırken sınır bölgelerindeki vatandaşların komşu ülkelerin pasaportlarını aldığı yazıyor.

Resmi olmayan tahminlere göre Çernovtsı bölgesinde sadece 2012 yılında bine yakın Ukrayna vatandaşı Romen pasaportu aldı. Bunlardan biri olan Nikolay, 1,5 yıldır hem Ukrayna hem de Romanya vatandaşı. Çalışmak için sıkça Avrupa’ya giden Nikolay, tanıdığı kimselerin kendisine çifte vatandaş olmasını tavsiye ettiğini anlattı. Olesya da Ukrayna pasaportunun yanı sıra Romen pasaportu da almak istediğini, 500 grivnalık cezanın ise kendisini korkutmadığını söylüyor.

Bilindiği gibi yeni yasalara göre çifte vatandaşlık sahiplerine 500 grivnalık para cezası verilmesi öngörülmüştü. Fakat söz konusu yasa Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç henüz imzalamadığı için yürürlüğe henüz girmedi. Cezanın öngörüldüğü yasanın yürürlüğe girse bile çifte vatandaşlığı ispatlamak neredeyse imkânsız. Para cezasına çarptırılabilmek için vatandaşın göçmenlik servisine gidip kendisini ihbar etmesi gerekiyor.

Çernovtsı Valisi İvan Pazyak, “Gelip de başka ülkenin vatandaşlığına geçtiğini söyleyen olmadı bu zamana kadar” dedi.

Ukrayna’da sadece Bukovina’da 50 bine yakın Ukrayna vatandaşının Romen pasaportuna sahip olduğu tahmin ediliyor.

ukrayna-pasaportu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz