- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Eski Sovyet Ülkelerinde Rusça Hala Baskın Dil

Eski Sovyet Ülkelerinde Rusça Hala Baskın Dil sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 817 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Eski Sovyet Ülkelerinde Rusça Hala Baskın Dil

Rus dilinin BDT ülkelerinde hala baskın bir dil olduğu düşünülüyor ancak sosyolojik araştırmalar farklı bir portre çiziyor.

Kyrgyztoday.kg sitesinde yer alan habere göre, mevcut duruma ilişkin olarak Gallup şirketinin son yıllarda eski SSCB ülkelerinde (Türkmenistan ve Baltık ülkeleri dışında) yaptığı sosyolojik araştırma, hakların yüzde 15’inin iş icabı, yüzde 19’unun ise televizyon izlemek için Rusça bilmeye ihtiyacı olduğunu ortaya koydu.

Araştırmada değerlendirilen üç kriter şunlar oldu:

1.    Herhangi bir seviyede Rusça kullanımı;
2.    Rusçanın rahat şekilde kullanımı;
3.    Anket sırasında Rusça konuşmayı tercih etmek.

İlk ikisi, dilin kullanılabilirliği ve derecesini yansıtıyor. Bu veriler, Rusya Uluslararası BDT ülkeleri işbirliği fonunun siparişi üzerine uzman araştırmalar sonucunda elde edildi. Üçüncüsü ise Gallup şirketinin teknik verileri araştırma sonucunda ortaya çıktı. Bu araştırmaya, gönüllülerin araştırmacılarla hangi dilde konuşmayı tercih ettikleri ve anketi hangi dilde doldurmak istedikleri konusu dahil edildi.

Rusçayı halen neredeyse herkes anlayabiliyor. Ancak bu dilin rahatça kullanımı gittikçe azalıyor. Araştırmaya katılanlar, Rusçalarının kritik olduğunu düşünmekle kalmayıp, sosyologlar ile kendi dillerinde konuşmayı tercih edenlerin sayısı oldukça fazla.

Azerbaycan, Gürcistan ve Tacikistan’da Rusçayı serbestçe konuşabilen ve okuyabilenler azınlıkta. Azerbaycan’da ankete katılanların yüzde 47’si Rusça konuşmaları zor anladıklarını itiraf etti. Gürcistan’da bunların oranı yüzde 25. Tacikistan’da ise yüzde 12. Katılımcıların yüzde 30 ise Rusça metinleri okumada zorlandıklarını söylüyor.

Kazakistan ve Kırgızistan’da Rusça dilin kullanımı üst düzeyde kalmaya devam ediyor. Ancak buradaki durum, anketlerin yüzde 80’inin Rusça doldurduğu Belarus ve Ukrayna’dan biraz daha kötü.

Verilerin yetersiz olduğu Ermenistan ve Özbekistan’da ise durum belirsiz kalmaya devam ediyor.

rus-alfabesi

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz