- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

IMF, Ukrayna’ya dört devlet bankasına gerek olmadığını söyledi

IMF, Ukrayna’ya dört devlet bankasına gerek olmadığını söyledi sitemize 13 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 672 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

IMF, Ukrayna’ya dört devlet bankasına gerek olmadığını söyledi

Ukrayna banka sektöründeki durumun hiç de kolay olmadığının altını çizen Alier, ‘‘2008 – 2009 kriz yıllarında millileştirilen birkaç banka var. Şimdi bunlar hükümete ait. Dört devlet bankasına hiç gerek yok’’ dedi.

Ukrayna Birinci Başbakan Yardımcısı Sergey Arbuzov bu yılın Ocak ayında, 2013 yılında Devlet Kalkınma Bankasının kurulacağını açıklamıştı. Yeni bankanın, devlet garantili yatırım projelerini oluşturması için 2,6 milyar grivnalık destek alacağı belli oldu.

Alier ayrıca IMF’nin bütçe açığı hakkında Ukrayna ile yıllardır sonuçsuz görüşmeler yürüttüğünün de altını çizdi.

‘‘Şu anda hem bütçe açığını, hem de ekonominin diğer alanlarını ilgilendiren programı incelemekteyiz’’ diyen IMF temsilcisi, Ukrayna’nın makroekonomik durumunun geçtiğimiz yıldan farksız olduğuna dikkat çekti.

Ukrayna ve IMF arasındaki görüşme dizisi 10 Nisan günü tamamlandı. Söz konusu görüşmede Ukrayna’nın 9 milyar dolarlık dış borcunun kapatılması için IMF tarafından 15 milyar dolarlık kredinin sağlanması ile ilgili görüşüldü. Ukraynalı uzmanlar, IMF’den kredi alma olayına olumsuz bakıyor. Hükümet ve Ukraynalı analitiklerin bir kısmı Ukrayna’nın IMF kaynakları olmadan da işin içinden çıkabileceğini düşünürken, uzmanların bazısı ise krediden vazgeçmek ekonomik reformlardan vazgeçmeye eşdeğer olduğunu söylüyor.

Dünya Bankası (WB) Yoksulluk ile Mücadele Departmanı Müdürü Lalitha Murthy ise IMF ile yapılacak anlaşmanın Ukrayna yatırım ikliminin iyileşmesi için kritik önem taşıdığını düşünüyor: ‘‘2013 yılın ilk yarısı aynı olmaya devam edecek. Zayıf dış talep, Ukrayna hükümetinin kullandığı makroekonomik hesaplar vs… En doğru makroekonomik hesapların IMF tarafından yapılacağını düşünüyoruz. Bu da ülkenin yatırım iklimindeki özgüveni ve dolayısıyla ekonominin de gelişmesini sağlar. IMF ile kredi konusunda anlaşılması kritik önem taşıyor’’

Bir sonraki Ukrayna stand-by programı ile ilgili görüşmelerin, Washington’da yapılacak olan IMF ve WB grubu toplantısı esnasında yapılacağı belli oldu.

imf-ukrayna

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz