- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kırım’da Rus İşgali Genişliyor

Kırım’da Rus İşgali Genişliyor sitemize 28 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.653 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Kırım’da Rus İşgali Genişliyor

Silahlı Rusların  Ukrayna’nın Kırım özerk bölgesindeki iki havaalanında giriş çıkışları tuttukları  bildirildi.

Bölgedeki bir BBC muhabiri plakaları gizlenmiş sekiz Rus ordu cemsesini Simferepol yönünde hareket halinde gördüğünü aktarıyor.

Sekiz Rus helikopterinin de Sivatopol kentine ulaştığı belirtiliyor.

Ülkeyi terkeden eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, Ukrayna’nın hâlâ meşru cumhurbaşkanı olduğunu, can güvenliğinin tehdit altında olması nedeniyle ülkesini terketmeye zorlandığını söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Genelkurmay Başkanlığı’na getirilen Yuriv İlyin’in de bugün görevden alındığı açıklandı.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Rusya‘yı Kırım bölgesindeki Sivastopol Havaalanı’nı işgal etmekle suçlarken, Rus donanmasının bölgedeki varlığının “silahlı işgal” anlamına geldiğini söyledi.

rus-askeri-kirimda

Facebook sayfasından açıklama yapan Avakov, zırhlı araçlarca desteklenen Rus askerlerinin havaalanı dışında devriye gezdiğini belirtti. Avakov ayrıca Ukrayna askerlerinin ve sınır muhafızlarının da havaalanında olduklarını açıkladı.

Rusya’nın Karadeniz donanması ise askerlerinin Sivastopol Havaalanı’nda olmadığını duyurdu. Ukrayna Savunma Bakanlığı’na ait havaalanı, geçmişte sivil uçuşlara kapatılmıştı.

Bazı Ukrayna kaynakları, Rus ordusuna ait sekiz askeri helikopterin de Sivastopol’e vardığını duyurdu. Ancak bu haberler bağımsız kaynaklarca doğrulanmadı.

Kırım’ın diğer büyük havaalanı Simferopol de silahlı kişilerce işgal edilmiş durumda. Bu kişilerin Rusya yanlısı milisler olduğu sanılıyor.

kirim-da-rus-isgali

Ukrayna Parlamentosu çağrıda bulunduğu BM Güvenlik Konseyi’nden, Kırım’daki krizi gündemine almasını istedi.

Moskova’daki BBC muhabiri Bridget Kendall, Kırım’ın Ukrayna’nın yeni liderleri ile ülkede Rusya yanlısı siyasetçiler arasındaki mücadelede kilit noktaya dönüştüğünü aktardı.

 

 

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz