- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Kısa Ama Muhteşem Bir Kiev Turu

Kısa Ama Muhteşem Bir Kiev Turu sitemize 21 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 1.099 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Film Adı : -

Yapım Yılı : -

Film Türü : -

Yönetmen : -

Senarist : -

Oyuncular : -

Film Hakkında

Kısa Ama Muhteşem Bir Kiev Turu

O boğucu sıcaklardan kaçıp kuzeyin yeşilliklerinde uzun yürüyüşler yapmak için Ukrayna’nın başkenti Kiev biçilmiş kaftan. Dinyeper Nehri’nin her iki yakasına yerleşen Kiev’de hem uçsuz bucaksız parklarda zaman geçirip yeşilin tadını çıkarabilirsiniz hem de ihtişamlı yapılarıyla şehrin

1.GÜN
11.00
Kiev, zengin geçmişi, manastırları, kiliseleri, meydanları, sokakları, tarihi yapıları, geniş parkları ve Avrupai çehresiyle gözde bir şehir. Andriyevski Caddesi boyunca sıralanan sanat galerileri, kalabalık kafeler, restoranlar ve butik mağazaların tadını çıkarın.

12.00
Kent merkezinin en görkemli yapılarından biri, 1037′de inşa edilen St. Sophia Katedrali. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen bu katedralde, insan elinin yaptığı en büyük mozaik ve fresko’ları göreceksiniz; özellikle Virgin Orans mozaiği sanat tarihi için ayrı bir anlama sahip. İstanbul’daki Ayasofya’dan örnek alınarak yapılan katedralin, altın kubbeleri ve çan kulesi ise 18′inci yüzyıla ait barok mimariden izler taşıyor.

12.30
Ukrayna mutfağının geleneksel lezzeti vareniki (patatesli mantı), borsch pampushki (pancar çorbası) öncelikleriniz arasında olsun.

13.30
Kiev, doğayla barışık bir şehir. Orman hissi uyandıran park ve bahçelerle çevrilisiniz. Devlet Botanik Bahçesi ve Ukrayna Bilim Akademisi Botanik Bahçesi kentin en güzel bahçelerinin başında geliyor.

15.00
Kiev, Ruslar ve Ukraynalılar tarafından “Slav şehirlerinin anası” olarak tanımlanıyor. Burası aynı zamanda özellikle görkemli kiliseleriyle Ortodokslar için bir hac merkezi. Ukrayna’nın Barok mimari tarzındaki kilisesi Saint Andrew, tamamı yaldızlı kubbeleriyle ışıltılı Saint Michel Manastırı ve mozaiklerinin benzersiz güzelliğiyle Saint Vladimir Katedrali özellikle ilgi çekici.

16.00
Devlet Tiyatro Müzesi, Kültür Mimarı Müzesi, Ulusal Sanat Müzesi, şehrin kültür sanat alanındaki önemli mekânları. 1867 yılında yapılan Kiev Opera binası; Rönesans dönemine ait barok mimari özellikler taşıyor. Ukrayna Ulusal Senfoni Orkestrası, Kiev Filarmonisi, barok mimari tarzını günümüze kadar korumuş, ses akustiği mükemmel. Güzel Sanatlar Müzesi ise dünyada eşi olmayan resim koleksiyonlarını ve çok değerli ikon koleksiyonlarını barındırıyor.

17.00
Kiev gezinize hoş bir pastanede mola vermeye ne dersiniz? Wolkonsky Patisserie & Café, taptaze ekmeklerden, Fransızların ünlü pastalarına gerçek bir 5 çayı keyfi için aradığınız her şeyi sunuyor.

17.30
Şehri ikiye ayıran Dinyeper Nehri, “Kiev” deyince ilk akla gelen yer. Yazın Dinyeper üstünde bir saat kadar süren manzaralı tekne turları yapılıyor. Nehir boyunca eski Kiev ile modern Kiev’i birarada göreceksiniz.

19.00
Kiev’i bir de yeraltında keşfetmeye ne dersiniz? Dünyanın en büyük metrolarından biri Kiev’de. Adeta yeraltında bir dünya gibi. 65.18 kilometre uzunluğunda, 50 istasyonu bulunan metro, Moskova ve St. Petersburg’un ardından SSCB’de yapılan üçüncü metro. Kiev metrosunun en büyük özelliği çok derine inşa edilmiş olması ve savaş anında sığınak olarak kullanılabilecek üç hatla bunlara bağlı kanallara sahip olması.

20.00
Korsar-Sagaydacnava 14, Korsan temalı bu Ukrayna restoranın da dilerseniz Avrupa mutfağından örnekler de bulabilirsiniz. Deniz mahsullü tagliatelli’yi mutlaka deneyin. Yemeğin yanına soğuk meze sipariş edin ve 1 litrelik votka ısmarlayın. www.korsar.ua
“Yok illa lokal mutfak” derseniz; USSR-Sihnevo Povstaniya, kendinizi kominist rejim döneminde hissedeceğiniz Rus restoranı, yerel yemeklere takılmak isteyenler için ideal.

 

2. GÜN
11.00
Yürüyün, Kreshchatyk’da dolaşın, Lva Tolstoho Meydanı’ndan devam edin ve yeraltına inin. Taras Shevchenko Bulvarı’nı, performans sanatçılarıyla dolup taşan Maidan Caddesi’ni de rotanıza dahil edin. Kiev’de özellikle yaz ve bahar aylarında hava karardıktan sonra, meydanların açık hava parti alanlarına dönüştüğünü de unutmayın.

13.00
Kiev gezisi, Podol Mahallesi’ne gitmekden eksik kalır. Nehir kıyısında yer alan bu mahallede pek çok eski yapı, kilise, anıt, sokak ve meydan yer alıyor. Liman, eski pazarlar, balıkçılar çarşısı, Kiev’e has mimari özellikleri yansıtan evleri ve dar sokakları mutlaka görün.

14.00
Şehirde gezdiniz, yoruldunuz; artık tek isteğiniz, karakterli bir mekânda birkaç saat geçirmek. Bunun için kafe, bar ve kitapçı konseptini aynı anda sunan Babuin’de mola verebilirsiniz.

15.00
Çarşı pazar dolaşmayı sevenler, Andrew’s Descent ya da orijinal adıyla Andriyivskyi Uzviz isimli pazaryerine uğramalı. Burası geleneksel ürünleri, komünist dönemden kalma her biri antika değerinde eşyaları, matruşkalarıyla koleksiyoncuları cezpedecek ayrıntılarla dolu. Alışveriş tutkunları Kiev’de dünyanın en lüks markalarının yanı sıra yeraltı geçitlerinde yer alan mağazalarda alternatif ve uygun çeşitlerle karşılaşabilir.

17.00
Kiev, yakın tarihin izlerini sürebileceğiniz pek çok müze, anıt ve heykel sunuyor. Çernobil kazasına adanan müze, 20. yüzyıla damgasını vuran, nesiller boyu etkileri süregelen nükleer felaketi göz önüne seriyor. İkinci Dünya Savaşı’nda büyük bir yıkıma uğrayan Kiev, bu acılı tarihi bazı müze ve anıtlarla geleceğe aktarmış. Motherland heykelinin yakınındaki anıt epey ilgi çekici.

18.00
Şehrin hemen dışındaki yapay Prigovo Köyü’ne minibüsle ulaşılıyor. Burası Ukrayna’nın farklı bölgelerinde insanların nasıl yaşadığını ve kırsal hayata dair ipuçların göz önüne serildiği bir açık hava müzesi. Altı restore edilmiş eski baraka, ahşap değirmenler ve kiliselerinden örnekleri birarada görebilirsiniz.

20.00
Türk mutfağının aksine, baharatı tuzu yağı az olan, genelde haşlama sebze ağırlıklı çorbalar ve yemekler üzerine kurulu Ukrayna mutfağı, çorbalarıyla ünlü, mutlaka deneyin. Yerel lezzetleri tatmak isteyenler kentin çiftçi pazarlarını ziyaret etmeli. Besarabsky bu pazarların en ünlüsü. Küçük bir not: Çok sayıda suşi restoranının bulunduğu Kiev’de suşi yemek bir statü sembolüymüş.

Levent Özçelik

kiev-1

 

kiev-2

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz