- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Türkiye Kırım’a Sahip Çık

Türkiye Kırım’a Sahip Çık sitemize 27 Şubat 2014 tarihinde eklenmiş ve 1.067 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Türkiye Kırım’a Sahip Çık

help-tatars

Eskişehir Kırım Türkleri Derneği, Kırım’daki olaylara ilişkin bir bildiri yayımladı. Bildiride şu sözlere yer verildi:

Kırım Türkleri Vatanlarında Özgür Yaşamalı

22 Şubat günü Ukrayna Parlamentosu’nun Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’i görevden almasıyla başlayan gelişmeler, bağımsızlığını kazandığı 1991’den bu yana ülkeyi ilk kez bölünme aşamasına getirmiştir.

Kırım’dan Ukrayna’dan ayrılma sinyalleri gelmeye başlamış, Sivastopol’deki gösteride belediye binasındaki Ukrayna bayrağı indirilerek yerine Rus bayrağı asılmıştır.

 

 

Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov geçen hafta Ukrayna’nın bölünmesi durumunda Kırım’ın da bağımsız kalabileceğini, sürecin de bu yönde geliştiğini ifade etmiştir.

Eğer Kırım Özerk Bölgesi yapılacak bir referandum sonucunda Rusya Federasyonu’na bağlanırsa, bölgede yaşayan Kırım Türkleri bu gelişmeden olumsuz etkilenecektir.

Günümüzde başta Eskişehir olmak üzeri Kırımdaki Tatar nüfusundan daha çok Kırım Türkü Anadolu’da yaşıyorsa, bunun sebebi Kırım Hanlığının Rus nüfuzuna geçmesidir.

Ayrıca Stalin’in Kırım Türklerine 1944 yılında uyguladığı soykırımı da unutmamak gerekir.

Bu sebeple Eskişehir’de yaşayan Kırım kökenli Türk vatandaşları olarak Hükümetimizin ve Dışişleri Bakanlığımızın gelişmelere kayıtsız kalmamasını ve Kırım’da insanca yaşama hakkı olan Kırım Türklerine sahip çıkmasını talep etmekteyiz.

Eskişehir Kırım Derneği

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz