- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna, 2014′ten itibaren zorunlu askerliği kaldırarak profesyonel orduya geçiyor

Ukrayna, 2014′ten itibaren zorunlu askerliği kaldırarak profesyonel orduya geçiyor sitemize 09 Mart 2013 tarihinde eklenmiş ve 900 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna, 2014′ten itibaren zorunlu askerliği kaldırarak profesyonel orduya geçiyor

 Ukrayna sonbahar aylarında son kez zorunlu askeri hizmet uygulamasını yerine getirecek.

Rus gazetesi Nezavisimaya Gazeta’da yer alan habere göre 2014 yılından sonra Ukrayna’da askerler sözleşmeli olarak orduya alınacak. Yeni uygulamanın başlaması ile beraber çok sayıda askeri görevlinin de görevden alınacağı tahmin ediliyor. Ülkenin NATO üyeliği için de girişimlerde bulunabileceği vurgulanıyor. Rus uzmanlar NATO’nun yanı sıra Kolektif Güvenlik ve İşbirliği Örgütü (ODKB) üyeliğinin de Kiev yetkililerinin gündemine taşınabileceğini öne sürdü.

Ukrayna ordusunun profesyonelleşeceğine dair eski devlet başkanı Viktor Yuşenko ve eski başbakan Yuliya Timeşenko vaatlerde bulunmuştu. Mevcut devlet başkanı Viktor Yanukoviç de seçim öncesinde ordu düzeninin 2011 yılından sonra değişeceğini açıklamıştı. Savunma bakanlığına yeni atanan Pavel Lebedev orduda köklü değişimin yaşanacağını ve herkesin bu değişime hazır olması gerektiğini ifade etti.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Vladimir Zamana, askerlerin sayısının azaltılmayacağını belirtse de uzmanlar 2017 yılına kadar Ukrayna askerlerinin sayısının iki misli azalabileceğini ve 100 bine kadar düşebileceğini belirtiyor. Bölge uzmanları Ukrayna’nın mevcut ekonomik durumuna vurgu yaparak orduda reform çalışmalarının başarılı bir şekilde yürütülmesinin ve yeni teknoloji satın alınmasının imkansızlığına dikkat çekiyor. Bu arada ODKB Genel Sekreteri, Ukrayna’nın askeri sorununun çözümü için teklifte bulundu. Genel sekreter Nikolay Bordyuja Rusya, Kazakistan, Ermenistan, Belarus gibi ülkelerin yanı sıra Ukrayna’nın da örgüte üye olabileceğini savundu.

Bordyuja, Kiev yetkililerinin üyelik konusunda siyasi karar almasından sonra satın alınacak silah fiyatlarının düşürüleceğini, özel askeri teknoloji ve araç desteğinin sağlanacağını, askeri yetkililerin, emniyet temsilcilerinin ve olağanüstü haller çalışanlarının özel bir eğitime tabi tutulacağını belirtti.

Kiyev yetkilileri ODKB genel sekreterinin teklifini cevapsız bıraktı. Ordu Araştırmalar Merkezi başkanı Valentin Badrak Kremlin sarayının Ukrayna’ya baskı yapmaya başlayacağını öne sürdü. Badrak’ın sözlerine göre 25 Şubat tarihinde düzenlenecek Ukrayna – AB zirvesinden sonuç çıkmaması durumunda Moskova baskıları gündeme taşımış olacak.

ukrayna-ordusu

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz