- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna AB ile Ortaklık Anlaşmasını Askıya Aldı

Ukrayna AB ile Ortaklık Anlaşmasını Askıya Aldı sitemize 29 Kasım 2013 tarihinde eklenmiş ve 699 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Ukrayna AB ile Ortaklık Anlaşmasını Askıya Aldı

Ukrayna Avrupa Birliği’yle ticaret anlaşması hazırlığını askıya aldı. Avrupa Birliği’ne katılma hayalleri kuran Ukraynalılar, onları hayal kırıklığına uğratan hükümetlerine çok öfkeli.

Kiev yönetimi her ne kadar, Ortaklık Anlaşması’nın ekonomik nedenlerden dolayı askıya alındığını söylese de, bu açıklama AB yanlılarını ikna etmişe benzemiyor.

Hükümetten yapılan açıklamada kararın ülkenin “milli güvenliğini” korumak için alındığı belirtildi.

ukrayna-da-pretosto

 

 

 

 

 

 

 

Açıklama, Ukrayna milletvekilleri hapiste bulunan muhalefet lideri Yulya Timoşenko’nun serbest kalmasını sağlayacak bir kanun tasarısını reddetmesi ardından geldi.

Gelecek hafta imzalanacak, ve Ukrayna’nın Avrupa Birliği’yle ilişkilerini yakınlaştıracak tarihi bir anlaşma öncesinde AB, Timoşenko’nun serbest bırakılmasını önkoşul olarak göstermişti.

Ama aynı zamanda Rusya da bu anlaşmayı imzalamaması yönünde Ukrayna’ya baskı uygulamaktaydı. Rusya, Ukrayna’nın Kazakistan ve Beyaz Rusya’nın üyesi olduğu kendi gümrük birliğine katılmasını istiyor.

 

Avrupa Birliği’yle  görüşmelerin askıya alınması,  ukraynalıların tepkisine neden oldu.   Ukrayna’da 3 gündür devam eden eylemler sonucunda Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç geri adım attı.

Yanukoviç halkı kendisini dinlemeye davet etti ve “Ben halkımın çıkarları aleyhine hiçbir adım atmaram. Ukrayna halkının iradesi benim kararım için de belirleyici olacak.” açıklamasında bulundu.

ukraynada-pretosta

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz