- Hoşgeldiniz

UKRAYNA GÜNLÜK HAVA DURUMU

KIEV WEATHER

KAYITLI ÜYE GİRİŞİ

YENİ ÜYELİK

ÖNE ÇIKAN HABERLER

Ukrayna Çin”i Model Alıyor

Ukrayna Çin”i Model Alıyor sitemize 13 Nisan 2013 tarihinde eklenmiş ve 912 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

 

Ukrayna Çin”i Model Alıyor

Ukraynalı uzmanlar,Ukrayna’nın Avrupa’nın Çin’i olması için her türlü imkana sahip olduğunu söylüyor. Uzmanlar, eczacılık, enerji tasarrufu, altyapı ve tarım sektörlerinin yatırım için en uygun alanlar olduğunu söylüyor.

TSN sitesinde yer alan habere göre Dragon Capital İdari Müdürü Dmitriy Tarabakin, ‘‘Ukrayna’nın resmi gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH)’nın 200 milyar dolar civarında, gayri resmi rakamı ise bundan daha da fazla iken 40 milyar dolarlık yatırım için oldukça geniş imkanlar sunuyor’’ dedi. Eczacılık, tarım, makine ve IT teknolojileri (enformasyon teknolojileri) sektörlerin yatırım için en karlı sektörler olduğunu söyleyen Tarabakin, zamanında Çin’in ekonomik yükselişi yakaladığı altyapı sektörünün de yatırımcılar için çekici gelebileceğinin altını çizdi. Tarabakin, ‘‘Avrupa’nın Çin’i olmamız için tüm imkanlarımız mevcut. Ancak şu anki altyapımız ile bu biraz zor. Dolayısıyla bu sektör beklentisi yüksek bir sektördür’’ diye ekledi.

Birkaç yıl içinde Ukrayna’nın 10 milyar dolarlık yatırım alabileceğine vurgu yapan ITT Management Genel Müdürü Viktor Fyodorov ise şunları söyledi ‘‘Aslında her türlü rakamı alabiliriz ancak mesele bu yatırımların ne zaman geleceğidir. Ancak yılda 10 milyar dolarlık gerçek rakamdan bahsedebiliriz’’ dedi. Fyodorova göre yatırım için en uygun alanın enerji verimliliği olacaktır. Fyodorov, ‘‘Doğal gaz için deli para ödüyoruz, bir tonluk çelik için Almanya’dan 3 kat daha çok enerji sarfediyoruz, Ukraynalı aileler ise evlerinde enerjiyi Almanlardan 2 kat daha fazla harcamaktadır. Dolayısıyla, enerji tasarrufu teknolojilerin yatırım için öncelikli olması gerektiğini düşünüyorum. Buraya yatırım yapılırsa etkisi muhteşem olacaktır. Ayrıca enerjiye bağlı diğer sektörler de bundan karlı çıkacaktır’’ şeklinde konuştu.

ABD elçisi John Tefft, Ukrayna ekonomisine yapılacak yıllık yatırımların bir milyar dolardan az olmaması gerektiğini söylemişti. Tefft, Ukrayna’nın böyle bir yabancı yatırım akışına sahip olması için yargı sistemi ve yasal mevzuatın şeffaf olması gerektiğine de dikkat çekti.

ukrayna-çin-ukraine-china

Sitemizdeki Benzer İçerikler

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz